Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İranlı həmkarı Məhəmməd Cavad Zərif ilə görüşüb
06 aprel 2016 01:49
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İran İslam Respublikasının Ramsar şəhərində 5 aprel tarixində keçirilən Azərbaycan-Türkiyə-İran xarici işlər nazirlərinin üçtərəfli görüşü çərçivəsində İranlı həmkarı Məhəmməd Cavad Zərif ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanla İran arasında ikitərəfli əlaqələrin hazırkı vəziyyətindən və inkişafından məmnunluq ifadə olundu və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin cari ilin 23 fevral tarixində İrana etdiyi səfərin ikitərəfli əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsində mühüm addım olduğu vurğulandı.
İkitərəfli əsasda münasibətlərin bütün sahələrdə inkişaf etdiyi qeyd olundu, hər iki ölkə arasında əməkdaşlığın vacib komponenti olan nəqliyyat dəhlizlərinin, o cümlədən Şimal-Cənub dəmir yol xəttinin inkişaf etdirilməsinin vacibliyi vurğulandı. Həmçinin, ikitərəfli və çoxtərəfli formatda Azərbaycan və İran əlaqələrinin regional əməkdaşlığa mühüm töhfələr verdiyi bildirildi. Bu xüsusda da 7 aprel 2016-cı il tarixində Bakıda Azərbaycan-Rusiya-İran üçtərəfli formatında xarici işlər nazirləri səviyyəsində görüşün keçiriləcəyi qeyd olundu.
Cəbhədə yaranan son vəziyyətlə əlaqədar ətraflı məlumat verən nazir Elmar Məmmədyarov bildirdi ki, Ermənistan Silahlı Qüvvələri 2 aprel 2016-cı il tarixində cəbhəyanı ərazilərdə sıx məskunlaşan mülki əhalini hədəfə alaraq, Azərbaycan qoşunlarının təmas xətti boyunca mövqelərini ağır silahlardan intensiv atəşə tutub. Nazir əlavə etdi ki, həmin gün saat 15:00-dan etibarən atəşkəsin başlanması barədə razılıq olsa da, Ermənistan tərəfi buna riayət etməyib, eyni zamanda 3 aprel tarixində Azərbaycan tərəfi xoşniyyət və sülhpərvər məramlardan çıxış edərək, əks-həmlə və cavab tədbirlərini birtərəfli qaydada dayandırması barədə qərar versə də, Ermənistan artilleriya və digər ağır silahlarla Azərbaycan ordusunun mövqelərini intensiv olaraq atəşə tutmaqda davam edib. Nazir bildirdi ki, Ermənistan beynəlxalq ictimaiyyəti aldadır, bütün vasitələrlə, o cümlədən gərginliyin yaradılması və saxlanılması ilə münaqişənin həllinin əsasını təşkil edən məsələlərdən diqqəti yayındırmağa və status-kvonu saxlamağa çalışır. O, qeyd etdi ki, beynəlxalq ictimaiyyət Ermənistana ciddi təzyiq göstərməli və Ermənistanın təxribatları dayandırmasına və Azərbaycan ərazilərindən qoşunlarını çıxarmasına nail olunmalıdır. Azərbaycan atəşkəsin təmin edilməsi və münaqişənin həlli istiqamətində ciddi siyasi prosesin başlamasının tərəfdarıdır.
İranın xarici işlər naziri Məhəmməd Cavad Zərif yaranmış vəziyyətdən narahat olduqlarını bildirdi. O, əlavə etdi ki, ölkəsinin Azərbaycanla çox yaxşı əlaqələri mövcuddur. Məhəmməd Cavad Zərif Ermənistan tərəfindən atılan mərmilərdən birinin İran ərazisinə düşdüyü və bununla bağlı İranın Müdafiə nazirinin hər iki ölkənin müdafiə nazirləri ilə danışıqlar apardığı barədə məlumat verdi. İran atəşkəsin tezliklə bərpa olunması və münaqişənin ən qısa müddət ərzində həllinə tərəfdar olduğunu vurğuladı.

Press release 06 April 2016
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Mohammad Javad Zarif, Minister of Foreign Affairs of Iran
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Mohammad Javad Zarif, Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran in Ramsar city on April 5 on the sidelines of Trilateral Meeting of the Ministers of Foreign Affairs of Azerbaijan – Türkiye – Iran.
In the meeting the sides expressed their satisfaction with the current status of bilateral relations and emphasized that the visit of the President of the Republic of Azerbaijan H.E Mr. Ilham Aliyev on February 23, 2016 was an important step in the development of bilateral cooperation.
The development of relations in all spheres was stressed and transport corridors which are the important component of the cooperation between the two countries, as well as the development Nord-South railway were underlined. They also stated that the relations in bilateral and multilateral format between Azerbaijan and Iran significantly contribute to the regional cooperation. In this regard, it was noted that the trilateral meeting at the level of the ministers of foreign affairs of Azerbaijan – Russia – Iran will take place in Baku, on April 7, 2016.
Informing about the current situation in the frontline, Elmar Mammadyarov mentioned that Armenian armed forces targeting civilians densely residing in the territories adjacent to the frontline area opened intensive heavy weapons fire at the positions of Azerbaijan’s armed forces along the line of contact on April 2, 2016. He added that although the cease-fire arrangement had to be effective from 15:00 of the same day, Armenian side did not followit and contrary to the decision of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan on April 3, 2016 in a peaceful and goodwill manner to suspend unilaterally counter and responsive measures, Armenian armed forces continue to fire at the positions of Azerbaijan’s Armed Forces using artillery and heavy weapons along the line of contact. Minister noted that Armenia misleads the international community and tries to divert the attention from the core issues forming the basis of the settlement process of the conflict with escalation to consolidate the status-quo by all means.
Minster mentioned that the international community should exert serious pressure on Armenia and guarantee cease of Aremenia's provocations as well as the withdrawal of Armenian troops from the occupied territories of Azerbaijan. Azerbaijan supports ensuring of cease-fire and starting the serious political process for the settlement of conflict.
Foreign Minister of Iran expressed their concern on the current situation. He added that his country has good relations with Azerbaijan.
Mohammad Javad Zarif informed that one of shells launched by Armenia dropped into the territory of Iran and the Minister of Defense of Iran held discussions with the Ministers of Defense of both countries. Iranian side stressed that they support the soonest restoration of ceasefire and resolution of the conflict.