Mətbuat şərhi 22 sentyabr 2016 07:14
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ABŞ-ın müdafiə nazirinin Rusiya, Ukrayna və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisinin müavini Maykl Karpenter ilə görüşüb
22 sentyabr 2016 07:14
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT Baş Məclisinin 71-ci sessiyasında iştirakı çərçivəsində ABŞ-ın müdafiə nazirinin Rusiya, Ukrayna və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisinin müavini Maykl Karpenter ilə görüşüb.
Maykl Karpenter Azərbaycan və ABŞ arasında müdafiə sahəsində əməkdaşlığın səviyyəsindən məmnunluq ifadə etdi. O, cari ilin mart ayında iki ölkə arasında müdafiə məsələləri üzrə məsləhətləşmələrin uğurla həyata keçirildiyini qeyd edərək, bu istiqamətdə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinin vacibliyini vurğuladı. M.Karpenter həmçinin Azərbaycanın beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyə verdiyi töhfələrinin ölkəsi tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırdı.
Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın ABŞ ilə bütün sahələrdə, xüsusilə müdafiə sahəsində əməkdaşlığa önəm verdiyini bildirdi. Nazir ölkələrimiz arasında siyasi dialoq və qarşılıqlı anlaşmanın vacibliyini qeyd edərək, bu məqamların praktiki əməkdaşlıq üçün əlverişli imkanlar yaratdığını vurğuladı.
Elmar Məmmədyarov Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli prosesi və Ermənistanın törətdiyi hərbi təxribatları barəsində həmsöhbətə məlumat verdi.
Görüşdə terrorizmə qarşı mübarizə və qarşılıqlı maraq doğuran digər beynəlxalq və regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Press release 22 September 2016 07:14
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Michael Carpenter, United States Deputy Assistant Secretary of Defense for Russia, Ukraine and Eurasia
22 September 2016 07:14
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Michael Carpenter, United States Deputy Assistant Secretary of Defense for Russia, Ukraine and Eurasia on the sidelines of the 71st Session of the UN General Assembly.
Michael Carpenter expressed satisfaction with the level of cooperation in the area of defense between Azerbaijan and the United States of America. Noting that the consultations on defense issues between the two countries were successfully conducted in March 2016, he stressed the importance of further expansion of cooperation in this direction. M.Carpenter also highlighted that Azerbaijan’s contributions to international peace and security are highly appreciated by his country.
Minister Elmar Mammadyarov told that Azerbaijan attaches importance to the cooperation with the United States in all fields, especially in the area of defense. Noting the importance of political dialogue and mutual understanding between our countries, E.Mammadyarov emphasized that they create favorable opportunities for practical cooperation.
EMammadyarov briefed his interlocutor about the settlement process of the Armenia-Azerbaijan conflict and military provocations perpetrated by Armenia.
During the meeting, the sides exchanged views on fighting against terrorism and other international and regional issues of mutual concern.