Mətbuat şərhi 22 sentyabr 2016 06:27
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT Baş Assambleyasının 71-ci sessiyasında iştirakı çərçivəsində Amerika Yəhudi Komitəsinin prezidenti Con Şapiro ilə görüşüb.
Con Şapiro Azərbaycanda tarixən mövcud olan tolerantlıq mühiti, yəhudi icmasına göstərilən dəstək və qayğının yüksək qiymətləndirildiyini qeyd etdi və ABŞ ictimaiyyətində bu barədə məlumatlandırmanın artırılmasının vacibliyini diqqətə çatdırdı.
Nazir Elmar Məmmədyarov müxtəlif sivilizasiyaların, ayrı-ayrı millətlərin və dinlərin nümayəndələrinin Azərbaycanda əsrlər boyu sülh, qarşılıqlı anlaşma və harmoniya şəraitində yaşadığını deyərək multikulturalizm və tolerantlığın Azərbaycan xalqının həyat tərzi olduğunu vurğuladı. O, Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin Sərəncamı ilə 2016-ci ilin “Multikulturalizm ili” elan edilməsi haqqında məlumat verdi.

Press release 22 September 2016 06:27
Foreign Minister Elmar Mammadyarov had a meeting with John Shapiro, President of American Jewish Committee on the sidelines of 71st session of the United Nations General Assembly.
At the meeting John Shapiro expressed his high appreciation for the atmosphere of tolerance existing in Azerbaijan historically, the support and care devoted to the Jewish community of Azerbaijan and emphasized the importance of raising the public information and knowledge about all of these within the United States public.
Foreign Minister Elmar Mammadyarov stressed that different civilizations, diverse ethnic and religious confessions lived in peace, mutual understanding and harmony in Azerbaijan for centuries. He noted that the multiculturalism and tolerance are the way of living of Azerbaijani people. Adding that 2016 was declared “the Year of Multiculturalism” by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan.