Mətbuat şərhi 24 iyun 2014 01:29
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri və Avropa Şurasının Nazirlər Komitəsinin Sədri cənab Elmar Məmmədyarovun AŞ Parlament Assambleyasında çıxışı
24 iyun 2014 01:29
23 iyun 2014-cü il
Möhtərəm Prezident,
Baş Katib,
Parlament Assambleyasının üzvləri,
Ötən ay Daimi Komitənin Bakı şəhərində keçirilmiş iclası zamanı sizlərin bir qismi ilə Azərbaycan və Avropa Şurası arasında əməkdaşlıq, beynəlxalq və regional hadisələr kimi qədər bir çox məsələlər barəsində açıq və səmimi fikir mübadiləsi apardıqdan sonra Assambleya qarşısında çıxış etməkdən böyük məmnunluq duyuram. Bu gün də qarşılıqlı maraq və narahatlıq doğuran bir sıra məsələlər ətrafında daha bir maraqlı müzakirələr aparacağımızdan əminəm.
Sizi Azərbaycan sədrliyinin əsas prioritetləri və ötən ay bu şərəfli vəzifəni təhvil aldıqdan sonra görülən işlər, eyni zamanda, sizin sonuncu sessiyanızdan sonra Nazirlər Komitəsində baş verən yeniliklər barədə məlumatlandırmaq istərdim.
Sədrliyimizin əsas prioritetləri insan haqları, demokratiya və qanunun aliliyi sahəsindən seçilmişdir. Bu sahələr Avropa Şurasının gündəliyində duran ən vacib məsələlərdən bəziləri, eləcə də Azərbaycanın bu sahədə malik olduğu spesifik təcrübə əsasında verə biləcəyi töhfə nəzərə alınaraq müəyyən edilmişdir.
Korrupsiya ilə mübarizə qarşımızda duran prioritet tapşırıqlardan biridir. Bu istiqamətdə beynəlxalq səviyyədə ciddi addımlar atmış bir ölkə olaraq, təşkilatın bu sahədəki səylərinə töhfə vermək məqsədi ilə Korrupsiyaya qarşı Dövlətlər Qrupu – GRECO və Beynəlxalq Antikorrupsiya Akademiyasının dəstəyi ilə bu ayın sonunda Bakı şəhərində yüksək səviyyəli konfrans təşkil etməyi planlaşdırırıq. Konfrans milli təcrübələr və antikorrupsiya qanunları və qabaqlayıcı tədbirlərin tətbiqi sahəsində qabaqcıl təcrübələr barədə fikir mübadiləsi aparmaq üçün unikal imkan yaradacaqdır.
Futbol yarışları da daxil olmaqla, müxtəlif idman müsabiqələrinin manipulyasiyası korrupsiya fenomeninin önəmli aspektlərindən və yeni təhlükələrindən hesab olunur. Bununla bağlı olaraq, Assambleyanın ötən ay bu qurumun adından fəaliyyət göstərən Daimi Komitənin Bakıdakı iclasında qəbul edilmiş 287 saylı Rəy (2014) vasitəsilə İdman yarışlarının manipulyasiyası haqqında Konvensiyanın layihəsinə razılığını verməsi və öz şərhlərini bildirməsindən olduqca məmnunam. Hazırda mətn yuxarıda qeyd olunan rəy əsasında Nazirlər Komitəsi tərəfindən nəzərdən keçirilir.
Azərbaycanın sədrliyi Konvensiyanın ən qısa zamanda qəbulu üçün əlindən gələni əsirgəməyəcəkdir. Konvensiyanın məhz 2015-ci il Avropa oyunlarına ev sahibliyi edəcək Azərbaycanın sədrliyi zamanı qəbulu bizim üçün məmnunluq və qürur mənbəyi olacaqdır.
Bundan başqa, Azərbaycan bu prioritet xətti Avropa Şurasının İdman üzrə Genişləndirilmiş Hissəvi Sazişə – EPAS maliyyə yardımı ayıraraq, onu dəstəkləyəcəkdir.
Müxtəlif etnik və dini icmaların əsrlərdir sülh içərisində yaşadığı bir dövlət olan Azərbaycan mədəniyyətlər və dinlər arası dialoqun təşviqini özünün xarici siyasətinin prioritetinə çevirmişdir. Son illərdə, Azərbaycan Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu və Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu kimi bir çox mötəbər beynəlxalq təşəbbüs və tədbirlərin ev sahibi olmuşdur. Bu yaxınlarda Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin yaradılması Azərbaycan hökumətinin bu sahədə beynəlxalq səylərə dəstəyini daha da gücləndirmək məqsədi daşıyır. Bundan başqa, biz 2016-cı ildə BMT Sivilizasiyalar Alyansının 7-ci Qlobal Forumu kimi daha bir mötəbər tədbirə də ev sahibliyi etməyi planlaşdırırıq.
Bununla yanaşı, Azərbaycan sədrliyi zamanı çoxmədəniyyətli cəmiyyətlərin qarşılıqlı anlayış və hörmət mühitində birliyi istiqamətində çalışacaqdır. Bu məqsədlə, bu ilin 1-2 sentyabr tarixlərində Bakıda Avropa Şurasının mədəniyyətlər arası dialoqun dini aspektləri mövzusunda illik iclası keçiriləcəkdir. Bu görüş dini və qeyri-dini şəxsiyyətlərin iştirakı ilə debatların keçirilməsinə imkan yaradacaqdır. Görüşün əsas mövzusu çoxmədəniyyətli cəmiyyətlərdə din və qeyri-dini inancların tolerantlığı, onların bütün növ ayrı-seçkilik, dözümsüzlük və zorakılıqla mübarizəyə verdiyi töhfələri, eyni zamanda dini xarakterli mədəni irsin mədəniyyətlərarası dialoqa töhfəsi olacaqdır.
Assambleya nümayəndələrinin bu vacib tədbirə qatılaraq fəal iştirakına ümid edirəm.
Bu prioritet xəttə uyğun olaraq, Azərbaycanın sədrliyi mədəniyyətlə bağlı daha bir sıra tədbirlərə ev sahibliyi edəcəkdir. Bunların sırasında iyul ayının əvvəllərində keçiriləcək Mədəniyyət və Rəqəmsallaşmada Platforma Mübadiləsi, hər ikisi oktyabr ayında Bakı şəhərində keçiriləcək 2014-cü il Mədəni Marşrutlar üzrə Məşvərətçi Forumu və İrs günlərinə həsr olunmuş tədbir və oktyabr ayında Qəbələdə keçiriləcək “Nifrət Nitqinə Yox Hərəkatı” Gənclər Forumu daxildir.
Azərbaycan sosial vəhdətin sabit, çiçəklənən və çoxmədəniyyətli cəmiyyətlərin inkişaf və davamlılığının əsas zəmini olduğu qənaətindədir. Sədrliyimiz Avropa Şurasının hər bir insanın ayrı-seçkiliyə məruz qalmadan sosial hüquqlardan istifadə etməsi istiqamətində gördüyü işləri dəstəkləyəcəkdir. Xüsusilə risk qrupunda olan insanlar Avropa Şurasının müxtəlif alətlərinin təmin etdiyi hüquqlardan tam istifadə edə bilməlidir. Xarici işğal nəticəsində irimiqyaslı daxili köçkünlük təcrübəsi yaşamalı olan Azərbaycan şübhəsiz ki, əhalinin ən zəif seqmenti olan məcburi köçkünlərin hüquqlarının müdafiəsinə sədrliyə aid müvafiq fəaliyyətlər çərçivəsində böyük diqqət ayıracaqdır.
Eyni zamanda, gənclərin sosial hüquqlardan istifadə imkanlarının artırılmasına olan diqqət də gücləndirilməlidir. Bununla bağlı olaraq, Azərbaycan hökuməti gənclərə qarşı kənarlaşdırma, ayrı-seçkilik və zorakılıqla mübarizə istiqamətində görüləcək tədbirlərin təkmilləşdirilməsinə hədəflənən Enter-2 layihəsinə maliyyə dəstəyi ayırmaq qərarı vermişdir.
Qadın haqları da heç bir halda diqqətdən kənarda qalmamalıdır. Bununla bağlı, bir neçə gün öncə Bakı şəhərində keçirilmiş Avropa Ombudsmanlarının Konfransında milli insan haqları institutlarının qadın haqlarının təmin edilməsi istiqamətində rolu mövzusunda geniş müzakirələr aparılmışdır.
Sosial vəhdət ilə bağlı sədrlik prioritetlərimiz çərçivəsində cari ilin sentyabr ayında Bakıda Avropa Şurasının Sosial Vəhdət Strategiyası və Fəaliyyət Planı müzakirə olunacaqdır.
Bundan başqa, Azərbaycanın Avropa Şurası ilə bu xüsusi sahədə əməkdaşlığının daha da dərinləşdirilməsi səylərinin məntiqi davamı olaraq, Sosial Vəhdətə məsul olan Avropa Şurası Nazirlər Konfransının Bakıda keçirilməsinə dair niyyətimizi ifadə etmişik.
Biz təhsilli və məsuliyyətli gəncliyin tərbiyə olunması ehtiyacına xüsusi əhəmiyyət verərək diqqətimizi gənclər və təhsil üzərində cəmləşdirəcəyik. Azərbaycan Hökumətinin milli səviyyədə yeritdiyi siyasət gənclər yönümlü olaraq təhsilə xüsusi diqqət ayırır.
Milli səviyyədə Azərbaycan Hökumətinin yeritdiyi siyasət gənclər yönümlü olaraq onların təhsilinə xüsusi diqqət ayırır. ÜDM-də təhsil üçün dövlət xərclərinin payı dayanmadan artır və bu təhsilin keyfiyyətinə və Avropa təhsil sisteminə sıx inteqrasiyasına təsir edir. Eyni zamanda təhsili dövlət tərəfindən maliyyələşdirilən azərbaycanlı tələbələrin aparıcı xarici, xüsusilə Avropa universitetlərində sayı 2015-cü ildə 5000-ə çatacaqdır.
Azərbaycanın sədrliyi ilə Bakı şəhərində ev sahibliyi etdiyimiz birinci tədbir təhsilə aid olan Demokratik Vətəndaşlıq və İnsan Hüquqları üzrə Avropa Şurası Təhsil Xartiyası üzrə üçün əlaqələndiricilər görüşü olmuşdur. Görüş vətəndaşlıq və insan hüquqları sahəsində təhsil vasitəsi ilə həssas vəziyyətlərdə olan uşaqların həyatında dəyişikliklərin edilməsinin əhəmiyyətinə həsr olunmuşdur.
Yaxşı təhsilli gənclərin təşviqi digər sədrlik tədbirində - keçən həftə Bakı şəhərində Avropa Yerli və Regional Qurumlar Konqresi ilə birlikdə təşkil olunan “Yerli demokratiya və gənclik” üzrə Beynəlxalq Konfransda geniş müzakirə edilmişdir. Müzakirələr zamanı gənclərin təhsili, onların qərar qəbuletmədə və həmin qərarların idarəetmənin bütün səviyyələrində həyata keçirilməsində aktiv iştirakına xüsusi diqqət ayrılmışdır. Bu toplantı üzv dövlətlərin bu sahədə böyük əhəmiyyət kəsb edən qabaqcıl təcrübə mübadiləsinə imkan yaratmışdır.
Gələn oktyabr ayında biz iki əhəmiyyətli tədbirə - Avropa Ali Təhsil Zonasının həyata keçirilməsi üzrə 4-cü regional nazirlər görüşü və Gənclər Siyasəti üzrə BMT-nin Qlobal Forumuna ev sahibliyi edəcəyik.
Bizim sədrlik fəaliyyətlərimiz üzrə qeydlərimi tamamlayaraq Belçika və Bosniya və Herseqovinanın qarşıdan gələn Nazirlər Komitəsindəki sədrlikləri zamanı bir çox prioritetlərimizə şərik çıxmalarını görməkdən böyük məmnunluğumuzu bildirmək istəyirəm. Hər üç ölkə təşkilatın üç əsas sütunu ilə bağlı bir sıra sahələrdə və Avropa İttifaqı və ATƏT kimi digər beynəlxalq təşkilatlarda müvafiq fəaliyyətləri arasında əməkdaşlıq və birgə fəaliyyətlərini gücləndirmək üçün birgə çalışacaqlar.
Çıxışımın bu hissəsində mən Nazirlər Komitəsinin 6 may 2014-cü il tarixində Vyana şəhərində keçirilmiş 124-cü sessiyasına istinad etmək istərdim. Mən Avstriyanın keçən sədrliyinə ev sahibliyinə və bu əhəmiyyətli görüşün yüksək səviyyədə təşkilinə görə təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Mən əlavə etməliyəm ki, sessiyanın istənilən şəxs tərəfindən izlənilməsi üçün şəffaflıq naminə Nazirlər Komitəsi onları açıqlamaq qərarına gəldi.
Nazirlər Vyanada Azərbaycan sədrliyinin xüsusi önəm verdiyi Avropa Şurasının qonşu ölkələr və regionlar istiqamətindəki siyasəti kimi sahələrdə bir sıra qərarlar qəbul etdilər. Nazirlər Avropa Şurasının dəyərləri əsasında bu siyasətin inkişafını davam etdirməyə dair qətiyyətlərini ifadə etdilər. Avrasiya dövlətləri güclü tarixi münasibətlərə malik olan və iki qitənin kəsişməsində yerləşən ölkə kimi Azərbaycan təşkilatın bu sahədəki səylərini dəstəkləmək niyyətindədir. Bu məqsədlə biz, sentyabr ayında Bakıda Avropa Şurasının qonşuluq siyasəti üzrə yüksək səviyyəli Nazirlər Konfransı təşkil edəcəyik. Konfrans Nazirlər Komitəsi çərçivəsində bu ölkələrlə siyasi dialoqu necə gücləndirməyə dair davam edən dialoqu tam nəzərə alaraq, Avropa Şurasının qonşuluq siyasətinə daxil olan ölkələrdə uzunmüddətli öhdəliklərinin araşdırılması üçün əhəmiyyətli forum rolunu oynayacaqdır.
Vyana Nazirlər Sessiyasında Nazirlər həmçinin Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlıq üzrə hesabatı nəzərdən keçirdilər və belə əməkdaşlığın inkişafından məmnunluqlarını bildirdilər. Azərbaycanın sədrliyi ATƏT və BMT kimi digər beynəlxalq təşkilatlarla bu əməkdaşlığı gücləndirməyə çalışacaqdır.
İki məsələ Nazirlər Komitəsinin sessiyasının gündəliyində xüsusilə əhəmiyyətli olmuş və növbəti aylarda prioritet təşkil edəcəkdir: birincisi Ukraynadakı vəziyyət, ikincisi Baş katibin Nazirlər səviyyəsində indiyədək ilk dəfə nəzərdən keçirilən Avropada demokratiya, insan hüquqları və qanunun aliliyi haqqında hesabat. Avropa Şurasının monitorinq qurumlarının gəldiyi nəticələrə əsasən Baş katibin hesabatı üzv dövlətlərin qarşılaşdığı bir sıra əhəmiyyətli problemləri müəyyənləşdirmişdir. Hesabat həmçinin artıq nazir müavinləri tərəfindən nəzərdən keçiriləcək çox faydalı fəaliyyət təkliflərini ehtiva edir. İki həftə ərzində nazir müavinləri mövzu üzrə müzakirələr aparacaqlar ki, bu da müvafiq növbəti tədbirlər üçün qərarların qəbuluna imkan yaradacaqdır.
Ukraynadakı vəziyyətlə bağlı olaraq Vyanadakı bütün iştirakçılar gərginliyin azaldılması və dialoq və birbaşa danışıqlar vasitəsi ilə münaqişənin sülh yolu ilə həllinə çağırdılar. Həmkarların çoxu Ukraynanın ərazi bütövlüyü, birliyi, suverenliyi və müstəqilliyinə hörmətə qəti sadiqliklərini ifadə etdilər. Nazirlər həmçinin Avropa Şurası tərəfindən Ukraynada seçkilərin təşkili, konstitusional və məhkəmə islahatlarına və eləcə də böhranın başlanmasından sonra Ukraynada olan zorakılıq hallarının araşdırılmasında nəzarət etmək üçün təşkil olunan Beynəlxalq Məsləhət Panelinin işinə yardımı dəstəklədilər. Seçkilərə gəldikdə isə, keçən ay Prezident seçkilərinin beynəlxalq öhdəliklərə uyğun olaraq, sülh şəraitində yüksək iştirak səviyyəsi ilə keçirilməsi məmnunluq doğurur. Bununla əlaqədar olaraq seçkiləri müşahidə etmək üçün nümayəndə heyəti göndərmək daxil olmaqla, Assambleyanın töhfəsi yüksək qiymətləndirilir.
Nazirlər Komitəsi ölkənin demokratik inkişafını gücləndirmək məqsədilə Ukrayna qurumları tərəfindən sorğu edilən bütün dəstəyi göstərməkdə davam edəcəkdir. O həmçinin regiondakı inkişafı nəzarətdə saxlamaqda davam edəcəkdir.
Sonuncu sessiyadan sonra nazir müavinləri tərəfindən Ukraynadan kənar üzv dövlətlərdəki digər inkişaf müzakirə edilmişdir. Keçən aprel ayında onlar Baş katibin Gürcüstandakı münaqişə haqqında hesabatını nəzərdən keçirmişlər. Hesabat əsnasında onlar münaqişə zonalarnda davamlı olaraq pozulan insan haqlarından narahatlıqlarını ifadə etdilər və Gürcüstanın beynəlxalq səviyyədə tanınan sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qəti dəstəklərini bir daha ifadə etdilər.
Həmçinin aprel ayında Nazirlər Komitəsi ölüm hökmünə qəti etirazını bir daha təsdiq etdi və Avropada ölüm hökmündən azad zona yaratmaq məqsədini bildirdi. 28 may tarixində qəbul edilən bəyannamədə Nazirlər Komitəsi Belarusda baş tutan ən sonuncu ölüm hökmünü böyük təəssüf hissi ilə qarşıladı və qurumlara 2013-cü ildə ölüm hökmünə məhkum edilmiş digər iki şəxsin hökmünün dəyişdirilməsi üçün müraciət etdi.
Son olaraq iyun ayının əvvəlində Nazirlər Komitəsi səs verməklə Kosovanın Venesiya Komissiyasına üzvlüklə bağlı sorğusuna razılığını bildirdi. Bildiyiniz kimi üzv dövlətlərin Kosovanın beynəlxalq hüquqi statusuna dair fərqli fikirləri vardır. Bununla bağlı olaraq, Nazirlər Komitəsi Venesiya Komissiyasına üzvlüyün Avropa Şurası üzv dövlətlərinin Kosovaya dair fərdi mövqelərinə xələl gətirməməsini xatırlatdı. Avropa Şurası öz fəaliyyətini BMT-nin 1244 nömrəli qətnaməsinə uyğun olaraq neytral statusla həyata keçirməkdə davam etdirəcəkdir.
Xanım Prezident, hörmətli xanımlar və cənablar, bunlar mənim sizi məlumatlandırmaq istədiyim proseslərdir. Əlavə etməliyəm ki, Nazirlər Komitəsinin Assambleya ilə açıq və konstruktiv dialoqu qoruyub saxlamasına böyük əhəmiyyət verirəm. Mən indi Assambleyanın hörmətli üzvlərinin vermək istədikləri suallara böyük məmnuniyyətlə cavab verəcəyəm.

Communication by Elmar Mammadyarov, Minister for Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and Chairman of the Committee of Ministers to the PACE
24 June 2014 01:29
June 23, 2014
Distinguished President,
Members of the Parliamentary Assembly,
It is a great pleasure to address this Assembly after my first encounter with some of you in Baku last month on the occasion of the meeting of the Standing Committee where we had a frank and open exchange of views on a number of issues ranging from Azerbaijan – Council of Europe cooperation to international and regional developments. I am looking forward to having another interesting debate with you on the matters of mutual interest and concern today.
I would like to inform you about the key priorities of the Azerbaijani chairmanship and what has been done since we assumed this honourable task last month, as well as about developments that have taken place in the Committee of Ministers since your last Session.
The key priorities of our chairmanship have been chosen in the field of human rights, democracy and the rule of law. They were identified taking into account some of the most pressing issues on the agenda of the Council of Europe as well as the contribution that Azerbaijan might make in the light of its specific experience and strengths.
Combating corruption will constitute our priority tasks. As a country having made considerable strides at the national level, we intend to contribute to the efforts of the Organisation in this area, notably by organising at the end of this month a high-level Conference in Baku in co-operation with the Group of States against Corruption – GRECO and the International Anti-Corruption Academy. The Conference will provide a unique opportunity to exchange views on national experiences and best practices on the implementation of anti-corruption laws and preventive measures.
The manipulation of sports competitions, including of football matches, constitutes an emerging challenge and a striking aspect of the corruption phenomenon. In this respect, I am very pleased that last month the Assembly gave its green light and provided comments on the current draft Convention on the manipulation of sport competitions through Opinion 287 (2014) adopted in the Baku meeting of the Standing Committee acting on behalf of the Assembly. The ball is now on the side of the Committee of Ministers, which is examining these texts in the light of the above-mentioned Opinion.
The Azerbaijani chairmanship will do its utmost to secure the adoption of the Convention as soon as possible. For us, which will host the first European Games in 2015, the adoption of the Convention during its chairmanship would constitute a source of great satisfaction, privilege and honor.
Furthermore, my Government will support this priority line by allocating financial support to the Council of Europe Enlarged Partial Agreement on Sport - EPAS.
As a country with a centuries-long tradition of peaceful coexistence between different ethnic and religious communities, Azerbaijan has made the promotion of intercultural and interreligious dialogue one of its foreign policy priorities. In recent years, Azerbaijan was at the origin of numerous international initiatives and events such as the World Forum on Intercultural Dialogue and Baku Humanitarian Forum. The recent establishment of the Baku International Multiculturalism Center is intended to further streamline my Government’s contribution to the international endevours in this field. Moreover we are planning to host the high-level event - the United Nations Alliance of Civilizations VII Global Forum in 2016.
Proceeding from that, during its chairmanship Azerbaijan will work towards the consolidation of culturally diverse societies based on mutual respect and understanding. In this regard, we are looking forward to hosting the 2014 Council of Europe annual exchange on the religious dimension of intercultural dialogue, which will take place on 1-2 September in Baku. This meeting will provide an opportunity for debate involving leading religious and non-religious figures. It will focus on tolerance of religion and non-religious convictions in culturally diverse societies, their contribution to combating all forms of discrimination, intolerance and violence, as well as on the contribution of cultural heritage of a religious nature to intercultural dialogue.
I hope that representatives of Assembly will be able to attend and to play an active role in this important event.
Under this priority line of action, the Azerbaijani Chairmanship will host several other events relating to culture, including a Platform Exchange on Culture and Digitisation at the beginning of July, the 2014 Cultural Routes Advisory Forum and an event related to the Heritage Days, both due to be held in Baku during October, as well as the Youth Forum of the No Hate Speech Movement, to be held in Gabala in October.
Azerbaijan strongly believes that social cohesion is a fundamental precondition to the development and sustainability of stable, prosperous and diverse societies. Our chairmanship will therefore seek to complement the Council of Europe’s undertakings to ensure everyone’s access to social rights without discrimination. Vulnerable groups in particular should fully enjoy the rights provided for in the various Council of Europe instruments. Experiencing itself large-scale displacement due to foreign occupation, Azerbaijan will undoubtedly pay close attention to the protection of human rights of internally displaced persons, a vulnerable segment of the population, within relevant activities of the Chairmanship.
The enhanced access of young people to their social rights deserves to be paid higher attention as well. In this respect, my Government has decided to financially support the Enter 2 project aiming at the development of youth policy responses to exclusion, discrimination and violence affecting young people.
Women rights can not be neglected under any circumstances. In this context, the role that the national human rights institutions can play in ensuring women rights was extensively debated in the Conference of European Ombudspersons held just a few days ago in Baku.
Under our chairmanship priority dealing with social cohesion, we will organise in Baku next September a Conference to review the Council of Europe Social Cohesion Strategy and Action Plan.
Moreover, as a logical continuation of Azerbaijan’s efforts to further deepen its interaction with the Council of Europe in this particular field, we have expressed our intention to host the next Council of Europe Conference of Ministers responsible for Social Cohesion in Baku.
We will also focus our attention on youth and education by placing a particular emphasis on the need to nurturing a generation of educated and responsible youth. At the national level, the policy pursued by the Azerbaijani Government is strongly youth-oriented with special focus on their education. The share of public spending for education in GDP increases constantly and this is certainly being translated into the quality of education and its closer integration into the European education system. At the same time, the number of Azerbaijani state-funded students studying in leading foreign, mainly European universities will reach 5,000 by 2015.
The first event that we hosted in Baku under the Azerbaijani chairmanship was exactly the one dealing with the education, namely meeting of coordinators for the Council of Europe Charter of Education for Democratic Citizenship and Human Rights held in May. The meeting was dedicated to the importance of making changes in the lives of children in vulnerable situations through citizenship and human rights education.
The promotion of well-educated youth was largely debated in another chairmanship event - the International Conference on "Local democracy and Youth" organized jointly with the Congress of Local and Regional Authorities of Europe last week in Baku. During the discussions, special emphasis was placed on youth education, their active participation in decision making and implementation of those decisions at all levels of the governance. This gathering allowed for meaningful exchange of best practices of the member states in this area.
Next October, we will host two important events - the 4th regional ministerial meeting on the implementation of the European Higher Education Area and the UN Global Forum on Youth Policy.
Concluding my remarks on our chairmanship activities, I have to say how we are satisfied to see many of our priorities to be shared by the upcoming Belgium and Bosnia and Herzegovina Chairmanships of the Committee of Ministers. All the three countries committed themselves to strive together to foster co-operation and synergy between their respective activities in a number of fields related to the three key pillars of the Organisation, and with other international organisations such as the European Union and the OSCE.
At this stage of my presentation, I would like to refer to the 124th Session of the Committee of Ministers held in Vienna on May 6. I would like to express my gratitude to the Austrian outgoing chairmanship for its hospitality and to pay tribute for the perfect organisation of this important meeting. I should add that the Minutes of the Session can be accessed by anyone as, for the sake of transparency, the Committee of Ministers decided to declassify them.
In Vienna, the Ministers took a number of decisions in areas to which the Azerbaijani chairmanship attaches particular importance, such as the policy of the Council of Europe towards neighbouring states and regions. The Ministers expressed their determination to continue developing this policy on the basis of Council of Europe values. As a country located at the crossroads of two continents, which enjoys strong historical relations with Euro-Asian states, Azerbaijan intends to support the Organisation’s efforts in this field. To this end, we will organise a high-level Ministerial Conference on the neighbourhood policy of the Council of Europe in Baku next September. The Conference will provide a valuable forum for exploring the avenues for a long term engagement of the Council of Europe in the countries covered by the neighbourhood policy, taking fully into account the on-going debate within the Committee of Ministers on how to strengthen political dialogue with these countries.
At the Vienna Ministerial Session, the Ministers also examined a report on co-operation with the European Union and expressed their satisfaction regarding the development of such co-operation. The Azerbaijani chairmanship will seek to strengthen this co-operation, also with other international organizations such as the OSCE and the United Nations.
Two items were particularly high on the agenda of the Session of the Committee of Ministers and will remain a priority for the months ahead: firstly, the situation in Ukraine and secondly, the Secretary General’s report on the state of democracy, human rights and the rule of law in Europe which was the first such report ever examined at the Ministerial level. Based on the findings of the Council of Europe monitoring bodies, the Secretary General’s report has identified a number of important challenges faced by member States. The report also includes very useful proposals for action that will now be considered by the Ministers’ Deputies. In two weeks’ time, the Deputies will have a thematic debate that should lead to the adoption of decisions giving appropriate follow-up.
Regarding the situation in Ukraine, all participants in Vienna called for a de-escalation and a peaceful resolution of the crisis through dialogue and direct negotiations. Many colleagues reiterated firm commitment to the respect for the territorial integrity, unity, sovereignty and independence of Ukraine. The Ministers also welcomed the assistance provided by the Council of Europe to Ukraine, particularly regarding the preparation of the elections, constitutional and judiciary reforms, as well as the work of the International Advisory Panel set up to oversee the investigations into the violent incidents which took place in Ukraine since the beginning of the crisis. With regard to elections, one can only be satisfied that last month’s Presidential elections were held with a high level of participation in a peaceful atmosphere in line with international commitments. In this regard, the contribution of Assembly, including through sending of a delegation to observe the elections, was most appreciated.
The Committee of Ministers will continue to provide all the assistance requested by the Ukrainian authorities with a view to consolidating democratic progress of the country. It will also continue to monitor developments in the region.
Beyond Ukraine, other developments in member States have been discussed by the Ministers’ Deputies since the last Session. Last April, they examined a new report of the Secretary General on the conflict in Georgia. In the light of the report, they expressed their concern at continued human rights violations of those residing within the zones affected by the conflict and reiterated their unequivocal support for the sovereignty and territorial integrity of Georgia within its internationally recognised borders.
Also in April, the Committee of Ministers reaffirmed its absolute opposition to the death penalty and reiterated the objective to create a death penalty free zone in Europe. In a Declaration adopted on 28 May, the Committee of Ministers deeply regretted the most recent execution in Belarus, and appealed to the authorities to commute the sentencing of the two remaining persons sentenced to death in 2013.
Finally, in early June, the Committee of Ministers agreed by vote to Kosovo’s request for membership in the Venice Commission. As you know, member States remain divided on the subject of the status of Kosovo in international law. In this respect, the Committee of Ministers recalled that membership in the Venice Commission is without prejudice to the positions of individual Council of Europe member States on the status of Kosovo. The Council of Europe will continue to implement its activities in a status-neutral way in compliance with UN Security Council Resolution 1244.
These are, Madam President, distinguished Ladies and Gentlemen, the developments on which I wanted to inform you. I should add that I attach high importance to the Committee of Ministers maintaining a frank and constructive dialogue with the Assembly. I will now respond with pleasure and dignity to the questions that the distinguished members of the Assembly may wish to ask.