Mətbuat şərhi 27 yanvar 2015
Ermənistanın son təxribat əməlləri ilə əlaqədar Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat Xidmətinin rəhbəri Hikmət Hacıyevin şərhləri
Beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə və BMT Nizamnaməsinə zidd olaraq, Azərbaycan Respublikasına qarşı işğal və təcavüz törətmiş dövlət kimi vəziyyətin gərginləşməsinə görə bütün məsuliyyət Ermənistanın üzərinə düşür.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərində mövcudluğu regional sabitlik və təhlükəsizliyi təhdid edən gərginliyin yaranmasının əsas səbəbidir.
Ermənistanın məqsədyönlü şəkildə vəziyyətin gərginləşməsinə yönəlmiş təxribatçı əməlləri münaqişənin həllinə mane olmaq və Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğal və təcavüzü nəticəsində yaranmış mövcud status kvonu saxlamaq məqsədi daşıyır.
Ermənistan rejimi “cəbhədə vəziyyətin gərginləşməsi” bəhanəsini əlində alət edərək, bu vasitə ilə uğursuz şəkildə ölkədaxili siyasi-iqtisadi və demoqrafik böhrandan, xüsusilə son günlərdə ölkədə yaranmış gərgin siyasi vəziyyətdən diqqəti yayındırmağa çalışır. Ermənistanın cəbhədə son günlər ərzində verdiyi çoxsaylı itkilər Ermənistan rejiminin bu məsuliyyətsiz siyasətinin nəticəsidir.
Bütün bu təxribatçı əməllərin fonunda Ermənistanın münaqişənin həllinə dair danışıqlar prosesində iştirakı siyasi möhtəkirlik xarakteri daşıyaraq, yalnız danışıqların imitasiyasına və beynəlxalq ictimaiyyəti aldatmağa xidmət edir.
Münaqişənin həllinə nail olmaq üçün ilk növbədə Ermənistanın işğalçı silahlı qüvvələri işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmalı, işğal və təcavüz faktı aradan qaldırılmalıdır.

Press release 27 January 2015 04:42
Comments by Hikmat Hajiyev, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs on latest provocations of Armenia in the frontline area
27 January 2015 04:42
Armenia, as a state perpetrated occupation and aggression against the Republic of Azerbaijan in contravention of the norms and principles of international law and the Charter of the United Nations, bears full responsibility for the escalation of the situation.
The presence of armed forces of Armenia in the occupied territories of Azerbaijan is a prime cause of tension which undermines the regional stability and security.
Armenia by its deliberate provocative actions aimed at deterioration of the situation seeks to obstruct the resolution of the conflict and consolidate the status quo created at the result of its aggression and occupation against Azerbaijan.
Armenian regime by means of pretext of “aggravation of the situation in the frontline” in an unsuccessful way also attempts to distract public attention from the internal political-economic and demographic crisis, particularly from the recent tense situation unfolding in the country. The numerous causalities sustained by Armenia during the recent days are also an outcome of this irresponsible policy pursued by Armenia.
Against the background of these provocative actions the participation of Armenia in the negotiation process towards the settlement of conflict is an act of political speculation and serves for the imitation of negotiations and misleading of the international community.
For the resolution of conflict occupying forces of Armenia has to be withdrawn from the occupied territories of Azerbaijan and the facts of occupation and aggression has to be removed.