Rusiya Prezidentinin köməkçisi Yuri Uşakovun açıqlamasına XİN-in Mətbuat xidmətinin rəhbəri Hikmət Hacıyevin şərhləri
Rusiya Prezidentinin köməkçisi Yuri Uşakovun Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə əlaqədar verdiyi açıqlama təəccüb və təəssüf doğurur. Y.Uşakov tərəfindən səsləndirilən bu açıqlama Prezidentlər səviyyəsində keçirilmiş Vyana və Sankt-Peterbuq görüşlərinin ruhuna və ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin prezidentlər səviyyəsində status-kvonun qəbuledilməzliyi və qeyri-davamlılığı haqqında dəfələrlə verdikləri bəyanatlarla ziddiyyət təşkil edir. Həmçinin, bu açıqlama Rusiyanın xarici işlər naziri S.Lavrovun regiona intensiv səfərləri əsnasında münaqişənin həlli ilə əlaqədar aparılmış detallı müzakirələrə uyğun gəlmir.
Azərbaycan dəfərlərlə bəyan edib ki, Vyana və Sankt-Peterburq görüşlərinin ruhuna uyğun olaraq Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin mərhələli həlli üzrə substantiv danışıqların tərəfdarıdır. Substantiv danışıqlar qəbuledilməz və qeyri-davamlı olan status-kvonun dəyişdirilməsi və işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən Ermənistan qoşunlarının çıxarılmasını təmin etməlidir.
Azərbaycan suveren ərazilərinin Ermənistanın hərbi işğalı altında qalması qəbuledilməzdir. Azərbaycan beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyini təmin edəcəkdir.

Comments by Hikmat Hajiyev, Spokesperson of the Foreign Ministry on remarks by Yuriy Ushakov, Assistant of the President of Russian Federation
The remarks by Mr. Yuriy Ushakov, Assistant of the President of Russian Federation on Armenia-Azerbaijan conflict cause for our surprise and regret. These remarks of Mr. Yuriy Ushakov contradict the spirit of Vienna and Sankt-Petersburg meetings of the Presidents and the statements of the OSCE Minsk-Group co-chairs at the level of Presidents on unacceptability and unsustainability of the status-quo. In the meantime, this statement does not correspond to conducted detailed discussions on the resolution of the conflict during the intensive visits of Russian Foreign Minister Sergey Lavrov to the region.
We have repeatedly stated that according to the spirit of Vienna and Sankt-Petersburg meetings of the Presidents Azerbaijan supports substantive talks towards the resolution of the conflict on a step by step basis. The substantive talks should ensure changing of current status-quo, which is unacceptable, and unsustainable and the withdrawal of Armenian armed forces from the occupied territories of Azerbaijan.
Continuation by Armenia the occupation of Azerbaijan’s sovereign territories is unacceptable. Azerbaijan will ensure its territorial integrity and sovereignty within its internationally recognized borders.