Mətbuat şərhi 08 aprel 2015
Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidmətinin rəhbəri Hikmət Hacıyevin Ermənistan xarici işlər naziri E.Nalbəndyanın “İnternational Affairs” jurnalına 6 aprel 2015-ci il tarixində verdiyi müsahibəsinə dair şərhləri
Ermənistan xarici işlər nazirinin Azərbaycana qarşı irəli sürdüyü əsassız iddiaları danışıqlar prosesinin reallığı ilə ziddiyyət təşkil edir. Bu beynəlxalq ictimaiyyəti aldatmağa yönəlmiş növbəti çarəsiz cəhddir.
ATƏT Minsk qrupunun həmsədrləri tərəfindən də dəfələrlə bəyan edildiyi kimi mövcud status kvo qəbuledilməzdir. Mövcud status kvonun əsasını isə Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüz və işğalı təşkil edir. Bu səbəbdən qəbuledilməz olan status kvo ilk növbədə Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərinin azad edilməsi ilə dəyişdirilməlidir. 2014-cü ilin mayında ATƏT-in ABŞ-dan olan həmsədri Ceyms Uorlik ATƏT Minsk Qrupunun digər həmsədrləri tərəfindən də dəstəklənən münaqişənin həllinə dair altı bənddən ibarət  planı təqdim etdi. Bu planın da başlıca elementi Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərinin azad edilməsidir.
ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin israrlı çağırışlarına baxmayaraq, Ermənistan böyük sülh sazişi üzərində işə başlamaqdan imtina edir.
ATƏT Minsk Qrupunun həmsədrlərinin bəyanat və çağırışlarını təhrif edən Ermənistan xarici işlər nazirinə xatırlatmaq istərdik ki, ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin mandatına dair 1995-ci il 23 mart tarixli Budapeşt sənədində həmsədrlərin fəaliyyətinin əsasını BMT nizamnaməsi, Helsinki Yekun Aktı və BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri təşkil etdiyi vurğulanır. BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri isə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyini və Dağlıq Qarabağın Azərbaycanın ərazisi olduğunu təsbit edir, güc tətbiq edərək ərazi əldə etməsinin qəbul edilməzliyini vurğulayaraq, işğalçı qüvvələrin dərhal, tam və qeyd-şərtsiz işğal olunmuş ərazilərdən çıxarılmasını tələb edir.
ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri tərəfindən dəstəklənməsinə baxmayaraq, Ermənistan humanizmdən kənar şəkildə itkin düşmüş şəxslər barəsində məlumat mübadiləsindən imtina edir. Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü nəticəsində 4000-dən artıq azərbaycanlı itkin düşmüş hesab edilir. Onların əksəriyyəti Ermənistan tərəfindən öldürülüb və işğal edilmiş ərazilərdə və Ermənistan ərazisində kütləvi məzarlıqlarda basdırılıb. Müasir DNT analizləri vasitəsilə onların kimlikləri müəyyən edilə və ailələrinə məlumat verilə bilərdi.
Hal-hazırda davam edən vəziyyətə görə bütün məsuliyyət Ermənistan rəhbərliyinin üzərinə düşür. Ermənistan rəhbərliyi yürütdüyü destruktiv siyasət ilə  bir daha sübut edir ki, Ermənistan regionda sülh, sabitlik və öncədən görünə bilən (proqnozlaşdırıla bilən) vəziyyətin bərqərar olmasında maraqlı deyildir.

Press release 08 April 2015
Comments by Hikmat Hajiyev, Spokesperson of MFA, on interview of Armenian FM to “International Affairs” magazine on April 6, 2015
The allegations of Armenian Foreign Minister against Azerbaijan are contradictory to the realities of the negotiation process. It is yet another helpless attempt to mislead the international community.
As it was declared by the OSCE Minsk Group Co-Chairs on numerous occasions the current status quo is unacceptable. The aggression and occupation of Armenia against Azerbaijan constitutes the base of current status quo. For this reason the unacceptable status quo, first and foremost, shall be changed with the de-occupation of Azerbaijan’s occupied territories by Armenia.  In May 2014, OSCE Minsk Group Co-Chair from the United States James Warlick, as supported by other MG Co-Chairs, presented six point plan for the resolution of conflict. The major component of this plan is the liberation of occupied territories of Azerbaijan by Armenia.
Notwithstanding the insistent calls of OSCE Minsk Group Co-Chairs Armenia refuses to start working on Comprehensive Peace Agreement.
We would also like to remind Armenian Foreign Minister, who distorts the statements and calls of OSCE Minsk Group Co-Chairs that as it was written on Budapest document on mandate of OSCE MG Co-Chairs dated March 23, 1995 Co-Chairs will be guided by the UN Charter, Helsinki Final Act and the UN Security Council resolutions in their activities.
The resolutions of the UN Security Council reaffirm the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan and the Nagorno-Karabakh as part of Azerbaijan and underlining an inadmissibility of use of force for acquisition of territories demand immediate, unconditional and full withdrawal of occupying forces from all occupied territories of Azerbaijan.
Although it is supported by the OSCE Minsk Group Co-Chairs, contrary to the principles of humanism Armenia refuses exchange of information on the fate of missing persons. As an outcome of Armenian aggression against Azerbaijan 4000 more Azerbaijanis are considered missing persons. Most of them have been massacred by Armenia and have been buried in mass graves in Armenia and in the occupied territories of Azerbaijan. Through the modern forensic and DNA analyses their identities can be determined and consequently, families can be informed about their fate.
The leadership of Armenia bears responsibility for the ongoing situation. The Armenian leadership with its pursued destructive policy once again proves that Armenia is not interested to bring peace, stability and predictability to the region.