Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Serbiya Baş nazirinin müavini, daxili işlər naziri Neboyşa Stefanoviç ilə görüşüb
06 dekabr 2016 05:21
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Azərbaycanda səfərdə olan Serbiya Respublikası Baş nazirinin müavini, daxili işlər naziri Neboyşa Stefanoviç ilə görüşüb.
Nazirlər iki ölkə arasında siyasi münasibətlərin səviyyəsindən və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı dəstəkdən məmnunluq ifadə etdilər.
Neboyşa Stefanoviç ölkəsinin bütün ölkələrin, o cümlədən Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü və suverenliyini dəstəklədiklərini diqqətə çatdırdı.
Görüşdə Azərbaycan və Serbiya arasında ikitərəfli əməkdaşlığın gələcək perspektivləri və müxtəlif sahələr üzrə əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi yolları müzakirə olundu. Tərəflər terrorizm və mütəşəkkil cinayətkarlığa qarşı birgə mübarizənin əhəmiyyətini qeyd edərək, hər iki ölkənin hüquq-mühafizə orqanları arasında qarşılıqlı informasiya mübadiləsinin gücləndirilməsinin zəruriliyinə toxundular.
Nazir Elmar Məmmədyarov Serbiya şirkətlərinin Azərbaycanda və Azərbaycan şirkətlərinin Serbiyadakı fəaliyyətinə toxundu, əməkdaşlıq üçün geniş potensialın olduğunu vurğuladı. O, ümid etdiyini bildirdi ki, bu səfər ölkələrimiz arasında siyasi, iqtisadi, humanitar, mədəni və turizm sahəsində əməkdaşlığa töhfə verəcəkdir.
Neboyşa Stefanoviç ölkəsinin turizm, xüsusən də müalicə-sağlamlıq imkanlarından söz açdı və Azərbaycan şirkətlərini bu sahəyə sərmayə qoymağa dəvət etdi.
Görüş zamanı həmçinin müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsi və gündəlikdə duran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Press release 06 December 2016 05:21
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Nebojša Stefanović, Deputy Prime Minister and Minister of Internal Affairs of Serbia
06 December 2016 05:21
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Nebojša Stefanović, Deputy Prime Minister and Minister of Internal Affairs of the Republic of Serbia who is on a visit to Azerbaijan.
The Ministers expressed their satisfaction with the level of relations and mutual support within international organizations.
Nebojša Stefanović stated that his country supports the sovereignty and territorial integrity of all countries, as well as Azerbaijan.
At the meeting, the sides discussed about future perspectives of bilateral cooperation and ways of further advancing the relations along various fields between Azerbaijan and Serbia. Noting the importance of joint fight against terrorism and organized crime, they touched upon the need to strengthen the exchange of information between law enforcement agencies of both countries.
Minister Elmar Mammadyarov told about the activity of Serbian companies in Azerbaijan and the companies of Azerbaijan in Serbia respectively, and said that there is great potential for further cooperation. He also expressed his hope that this visit will contribute to the cooperation in the fields of political, economic, cultural, and humanitarian as well as tourism spheres between our countries.
Nebojša Stefanović informed about the potential of his country in tourism and medical-health areas and invited Azerbaijani companies to invest to Serbia.
During the meeting, the sides also exchanged their views on expanding the legal-treaty base and other issues on the agenda.