Mətbuat şərhi 04 mart 2015
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İran İslam Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini İbrahim Rəhimpuru qəbul edib
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Azərbaycanda səfərdə olan İran İslam Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini İbrahim Rəhimpurun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdə ölkələrimizin rəhbərləri tərəfindən müəyyən olunan strateji xəttə uyğun olaraq, ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafından məmnunluq ifadə olundu.
Azərbaycan Respublikası və İran İslam Respublikasının regionda sülh, sabitlik və təhlükəsizliyin təmin olunmasına töhfələri vurğulandı.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin regional sülh və təhlükəsizlik üçün əsas təhdid doğurduğu qeyd olunaraq, münaqişənin həlli üçün ilk növbədə Ermənistanın silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmalı olduğu diqqətə çatdırıldı.
Üçtərəfli formatda Azərbaycan-İran-Türkiyə əməkdaşlığının regional inkişafa xidmət etdiyi qeyd olundu.
4-5 mart tarixlərində Xəzər dənizinin hüquqi statusuna dair konvensiyanın hazırlanması üzrə Xəzəryanı dövlətlərin Bakıda keçiriləcək iclasının əhəmiyyəti vurğulandı.
İran İslam Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini İbrahim Rəhimpur Azərbaycan Respublikası xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov ilə də görüşdü.
Görüşdə iki ölkə arasında siyasi, iqtisadi, ticarət, elm-mədəniyyət, nəqliyyat və enerji sahəsində əməkdaşlığa dair məsələlər müzakirə olundu.

Press release 04 March 2015
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation headed by the Deputy Foreign Minister of the Islamic Republic of Iran
Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation headed by the Deputy Foreign Minister of the Islamic Republic of Iran Ibrahim Rahimpour.
At the meeting satisfaction was expressed on development of bilateral relations according to the strategic guidance defined by the leaders of two countries.
Contributions of the Republic of Azerbaijan and the Islamic Republic of Iran in providing peace, stability and security in the region were noted at the meeting.
Stressing the fact that Armenia-Azerbaijan conflict is the main threat to the regional peace and security, it was noted that for the resolution of the conflict, first and foremost, the armed forces of Armenia shall be withdrawn from the occupied territories of Azerbaijan.
Meanwhile, contribution of trilateral Azerbaijan-Iran-Türkiye cooperation format to the regional development was also underlined.
The importance of the Working Group meeting of the Caspian littoral states to be held on March 4-5 in Baku on preparation of the Convention on legal status of Caspian Sea also was mentioned.
The Deputy Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Khalaf Khalafov also met with the Deputy Foreign Minister of the Islamic Republic of Iran Ibrahim Rahimpour.
At the meeting the sides discussed the bilateral political, trade, scientific, cultural, transportation and energy cooperation.