Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov 25 sentyabr 2015-ci il tarixində BMT Baş Assambleyasının 70-ci sessiyası çərçivəsində San-Marino, Uruqvay və Albaniyanın xarici işlər nazirləri ilə görüşüb
26 sentyabr 2015 22:01
San-Marino xarici işlər naziri Paskal Valentini ilə görüşdə iki ölkə arasında müxtəlif sahələrdə ikitərəfli əməkdaşlıq imkanlarına dair müzakirələr aparıldı.
Görüşdə Azərbaycan Respublikası və San-Marino arasında “Sərmayələrin təşviqi və qarşılıqlı qorunması” haqqında Saziş imzalandı.
Uruqvayın xarici işlər naziri Rodolfo Nin Novoa ilə görüşdə iki ölkə arasında mövcud əməkdaşlıq istiqamətləri ilə bağlı müzakirələr aparıldı.
İki ölkə arasında siyasi dialoqun inkişafında Uruqvay xarici işlər nazirinin müavini Xose Luis Kanselanın bu ilin sentyabr ayında Azərbaycana məhsuldar səfəri və xarici işlər nazirlikləri səviyyəsində siyasi məsləhətləşmələrin aparılmasının əhəmiyyəti qeyd edildi.
Uruqvay xarici işlər naziri ölkəsinin 2016-2017-ci illər üzrə BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvlüyünə namizəd olduğunu qeyd edərək, Azərbaycanın BMT Təhlükəsizlik Şurasında 2012-2013-cü illər üzrə qeyri-daimi üzvlüyü zamanı əldə etdiyi təcrübəsinin Uraqvay ilə bölüşməsindən məmnunluq duyacaqlarını bildirdi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın xarici siyasətində Latın Amerikası ilə əməkdaşlığa xüsusi əhəmiyyət verildiyini qeyd edərək, Azərbaycan və Uruqvay arasında əməkdaşlığın inkişafı üçün xüsusilə enerji və kənd təsərrüfatı sahələrində əlverişli imkanların olduğunu nəzərə çatdırdı.
Uruqvaylı həmkarını Azərbaycana səfərə dəvət edən nazir, bunun ölkələrimiz arasında gələcək əməkdaşlıq üçün yaxşı imkan ola biləcəyini bildirdi. Uruqvaylı nazir dəvəti məmnuniyyətlə qəbul etdi.
Görüş qarşılıqlı maraq kəsb edən məsələlərin müzakirəsi ilə davam etdi.
Albaniyanın xarici işlər naziri Ditmir Buşati ilə görüşdə iki ölkə arasında əlaqələrin inkişafından məmnunluq ifadə olunaraq, ikitərəfli və çoxtərəfli əsasda əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olundu. Albaniyalı nazir iki ölkə arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi üçün geniş imkanların mövcudluğunu qeyd edərək, xüsusilə enerji sahəsində strateji əməkdaşlıq üçün əlverişli şəraitin olduğunu bildirdi.
İkitərəfli əlaqələrin inkişaf etdirilməsi baxımdan yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin əhəmiyyəti qeyd olundu.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Foreign Ministers of San Marino, Uruguay and Albania on the sidelines of the 70th Session of the UN General Assembly on 25 September, 2015
During the meeting with Pasquale Valentini, Foreign Minister of San Marino, bilateral cooperation opportunities in various fields between two countries were discussed.
At the meeting an Agreement on the promotion and mutual protection of investments was signed between the Republic of Azerbaijan and San Marino.
At the meeting with Rodolfo Nin Novoa, Foreign Minister of Urugay, current cooperation directions between two countries were discussed.
The sides stressed the importance of the fruitful visit of Jose Luis Cancela, Deputy Foreign Minister of Uruguay, to Azerbaijan in September 2015 and of holding political consultations on the level of Ministries of Foreign Affairs for development of the political dialogue between two countries.
Foreign Minister of Uruguay noted that his country is a candidate for a non-permanent member of the UN Security Council for the term 2016-2017 and said it would be a pleasure for Uruguay to get Azerbaijan’s experience gained as a non-permanent member of the UN Security Council for the term 2012-2013.
Minister Elmar Mammadyarov stressed that Azerbaijan attaches great importance to the cooperation with Latin America and mentioned favorable opportunities for the development of cooperation, especially in the fields of energy and agriculture between Azerbaijan and Uruguay.
Minister invited the Uruguayan counterpart to pay a visit to Azerbaijan and said that it would create a good opportunity for future cooperation between our countries. Uruguayan Minister accepted the invitation with pleasure.
The meeting went on with exchanging views on the issues of mutual interest.
At the meeting with Ditmir Bushati, Foreign Minister of Albania, the sides expressed their satisfaction with the development of relations between two countries and discussed the cooperation on bilateral and multilateral level. Albanian Minister emphasized the favorable opportunities for the development of cooperation, in particular in the field of energy between two countries.