No:608/22, Azərbaycan və Mərakeş arasında siyasi məsləhətləşmələrə dair mətbuat məlumatı
26-27 dekabr 2022-ci il tarixlərində Rabat şəhərində Azərbaycan Respublikası ilə Mərakeş Krallığı arasında siyasi məsləhətləşmələr keçirilib.
Siyasi məsləhətləşmələrə Azərbaycan tərəfindən xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev, Mərakeş tərəfindən Xarici İşlər Nazirliyinin Asiya və Okeaniya məsələləri üzrə baş direktoru, səfir Abdulkader Əl-Ansari rəhbərlik edib.
Məsləhətləşmələr zamanı ikitərəfli münasibətlərin siyasi, iqtisadi, humanitar, parlamentlərarası əlaqələr sahələri üzrə əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti və perspektivləri, beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən BMT və Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.
Bununla yanaşı, nazir müavini Fariz Rzayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Mərakeşə səfəri çərçivəsində Mərakeş Krallağının xarici işlər, Afrika əməkdaşlığı, xaricdə yaşayan mərakeşlilər naziri Nasser Burita ilə keçirilmiş görüşdə iki ölkə arasında ikitərəfli münasibətlərin müxtəlif aspektləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Mərakeş tərəfinə 2023-cü ilin mart ayında Bakı şəhərində keçiriləcək Qoşulmama Hərəkatının COVID-19-a qarşı təmas qrupunun Zirvə görüşü barədə məlumat verilib.
Səfər çərçivəsində, Azərbaycan nümayəndə heyəti həmçinin bir sıra təhsil və elmi araşdırma mərkəzlərinin nümayəndələri ilə görüşlər keçirib.

No:608/22, Press release on political consultations between Azerbaijan and Morocco
On 26-27 December 2022 political consultations were held between the Republic of Azerbaijan and the Kingdom of Morocco in Rabat. From Azerbaijan, the consultations were headed by Deputy Minister of Foreign Affairs Fariz Rzayev, and by General Director on Asia and Oceania issues at the Ministry of Foreign Affairs of the Kingdom of Morocco Ambassador Abdulkader Al-Ansari from the Moroccan side.
During the consultations, the current status and prospects of bilateral cooperation in political, economic, humanitarian, and inter-parliamentary fields, as well as cooperation within multilateral organizations, including the UN and Non-Aligned Movement were discussed.
Furthermore, in the meeting with the Minister of Foreign Affairs, African cooperation and Moroccans abroad of the Kingdom of Morocco Nasser Bourita, which took place within the framework of the visit of the delegation of Azerbaijan to Morocco, various aspects of bilateral cooperation were discussed.
Moroccan side was informed about the Summit-level Meeting of the NAM Contact Group in response to COVID-19 to be held in Baku in March 2023.
The delegation of Azerbaijan also conducted several meetings with the representatives of a number of education and research institutions.