No:605/22, Azərbaycan Respublikası ilə İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (ICESCO) arasında əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinə dair Fəaliyyət Planının imzalanması barədə mətbuat məlumatı
25 dekabr 2022 09:33
24 dekabr 2022-ci il tarixində İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatının (ICESCO) Rabat şəhərində yerləşən baş qərargahında “Azərbaycan Respublikası ilə İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı arasında əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinə dair Fəaliyyət Planı” imzalanıb.
İmzalanmış Fəaliyyət Planına əsasən Azərbaycan Respublikasının təşəbbüsü ilə irəli sürülən və BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı və ICESCO-nun tərəfdaşı olduğu “Mədəniyyət naminə sülh” qlobal çağırışı çərçivəsində birgə fəaliyyətlərin icrası nəzərdə tutulub. Bununla yanaşı, ICESCO-nun Gənc Peşəkarlar Proqramı, İslam dünyasının mədəni irs abidələrinin qorunması və mühafizəsi, həmçinin informasiya texnologiyası sahəsində həyata keçiriləcək layihələrə dəstək verilməsi planlaşdırılır.
Fəaliyyət Planını Azərbaycan tərəfdən ölkəmizin Mərakeş Krallığındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Nazim Səmədov, ICESCO adından isə təşkilatın Baş direktoru Səlim Əl-Malik imzalayıb.
İmzalanma mərasimindən sonra səfir N.Səmədovla S. Əl-Malik arasında görüş keçirilib. Görüşdə ICESCO-nun Azərbaycanla sıx əməkdaşlığından bəhs edilib, həmçinin təşkilat ilə AR XİN, eyni zamanda AR-in Rabatdakı Səfirliyi arasında gələcək əməkdaşlıq planlarına dair müzakirələr aparılıb.

No:605/22, Press information on signing of “Action Plan on deepening cooperation between the Republic of Azerbaijan and Islamic Educational, Scientific and Cultural Organization”
25 December 2022 09:33
On 24 December 2022 “Action Plan on deepening cooperation between the Republic of Azerbaijan and Islamic Educational, Scientific and Cultural Organization (ISESCO)” was signed at the Headquarters of the ISESCO in Rabat, Morocco.
Action Plan envisages joint activities of the sides on the promotion of global call on “peace for culture” initiative put forward by the Republic of Azerbaijan in partnership with UN Alliance of Civilizations and ISESCO.
Furthermore, according to the Action Plan, ISESCO Young Professionals Program, protection of the cultural heritage of Islamic World, as well as projects on information technologies will be supported.
The Action Plan was signed by Nazim Samadov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Kingdom of Morocco and ISESCO Director General Salim Al-Malik.
Following the signing ceremony, the meeting between Ambassador Samadov and S. Al-Malik was held. The sides exchanged opinion on close cooperation between Azerbaijan and ISESCO, as well as future cooperation plans between the organization and the MFA of Azerbaijan and the Embassy of Azerbaijan in Rabat.