No:597/22, Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 45-ci iclasına dair mətbuat məlumatı
21 dekabr 2022 20:15
21 dekabr 2022-ci il tarixində Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (QDİƏT) Xarici İşlər Nazirləri Şurasının video-konfrans formatında 45-ci iclası keçirilib.
QDİƏT-in Fəaliyyətdə olan Sədri, Moldovanın xarici işləri Nicolae Popeskunun sədrliyi ilə keçirilən iclasda Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev iştirak edib.
İclasda çıxış edən nazir müavini Fariz Rzayev tədbir iştirakçılarına Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində həyata keçirilən bərpa və yenidənqurma işləri, Azərbaycan tərəfindən regionda sülhün təmin edilməsi istiqamətində səylər, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yaşıl enerji zonasının yaradılması və bu istiqamətdə həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib. O, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə mina təhlükəsi, Ermənistan istehsalı olan minaların Laçın dəhlizindən istifadə etməklə Azərbaycan ərazisinə keçirilməsi, regional təhlükəsizlik və digər məsələlərə dair Azərbaycanın mövqeyini iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Azərbaycanın QDİƏT-in Mədəniyyət, İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları, İnstitusional İslahatlar və Yaxşı İdarəçilik, eləcə də Kiçik və Orta Müəssisələr üzrə İşçi Qruplarında əlaqələndirici-ölkə rolunu həyata keçirdiyi qeyd edilib. Ölkəmizin eyni zamanda, 2023-cü ilin 1 yanvar tarixindən etibarən 2 il müddətinə (2023-2024) QDİƏT-in Turizm üzrə Əməkdaşlığa dair İşçi Qrupunda əlaqələndirici-ölkə rolunda çıxış edəcəyi diqqətə çatdırılıb.
İclasın yekununda protokol və bir sıra vacib qərarlar qəbul olunub və sədrlik Serbiyaya təhvil verilib.

No:597/22, Press release on the 45th meeting of the Council of Foreign Ministers of the Organization of the Black Sea Economic Cooperation
21 December 2022 20:15
On December 21, 2022, the 45th meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs of the Organization of the Black Sea Economic Cooperation (BSEC) was held in video conference format.
Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Fariz Rzayev participated in the meeting chaired by the Acting Chairman of the BSEC Organization, Minister of Foreign Affairs of Moldova Nicolae Popescu.
Speaking at the meeting, Deputy Minister Fariz Rzayev informed the participants of the event about the restoration and reconstruction activities carried out in the liberated territories of Azerbaijan, Azerbaijan's efforts to ensure peace in the region, creation of a green energy zone in the liberated territories and the measures implemented in this direction. He drew the attention of the participants to Azerbaijan's position on the landmine threat in the liberated territories, transfer of landmines produced by Armenia to the territory of Azerbaijan through the Lachin corridor, regional security and other issues.
It was noted that Azerbaijan has implemented the coordinating country role in the Working Groups of the BSEC Organization on Culture, Information and Communication Technologies, Institutional Reforms and Good Governance, as well as Small and Medium Enterprises. At the same time, it was brought to attention that our country will act as a coordinating country in the Working Group of the BSEC Organization on Tourism Cooperation for a period of 2 years (2023-2024) starting from January 1, 2023.
At the end of the meeting, the protocol and a number of important decisions were adopted and the chairmanship was handed over to Serbia.