No:594/22, GUAM Xarici İşlər Nazirləri Şurasının 40-cı iclasına dair mətbuat məlumatı
20 dekabr 2022-ci il tarixində Demokratiya və İqtisadi İnkişaf naminə Təşkilat – GUAM-ın Xarici İşlər Nazirləri Şurasının video-konfrans formatında 40-cı iclası keçirilib.
GUAM-nın Fəaliyyətdə olan Sədri, Moldovanın xarici işlər naziri Nicolae Popeskunun sədrliyi ilə keçirilən iclasda Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov iştirak edib. İclasda, Gürcüstanı xarici işlər naziri İlia Darçiaşvili, Ukraynanı xarici işlər naziri Dmitro Kuleba təmsil edib.
İclasda çıxış edən xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov GUAM çərçivəsində nəqliyyat, kommunikasiya, ticarət sahəsində həyata keçirilən layihələrin əhəmiyyətindən, parlamentlərarası əməkdaşlıq platforması çərçivəsində əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edib.
Nazir müavini tədbir iştirakçılarına Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində həyata keçirilən bərpa və yenidənqurma işləri, Ermənistan və Azərbaycan arasında münasibətlərin normallaşdırılması istiqamətində atılan addımlar barədə məlumat verib. Bununla yanaşı, Ermənistanın məlum üçtərəfli bəyanatlardan irəli gələn öhdəlikləri yerinə yetirməməsi və işğaldan azad olunmuş ərazilərdə mina təhlükəsi ilə bağlı ətraflı məlumat iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb. Ermənistan istehsalı olan minaların Laçın dəhlizindən istifadə etməklə Azərbaycan ərazisinə keçirildiyi və hərbi təxribatların davam etdiyi xüsusi olaraq qeyd edilib.
İclasın yekununda hazırki iclasın protokolu və 2 qərar qəbul olunub və sədrlik Ukraynaya təhvil verilib.

No:594/22, Press release on the 40th meeting of the GUAM Council of Foreign Ministers
On December 20, 2022, the 40th meeting of the Council of Foreign Ministers of the Organization for Democracy and Economic Development - GUAM was held in video conference format.
Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elnur Mammadov took part in the meeting chaired by the Acting Chairman of GUAM, Minister of Foreign Affairs of Moldova Nicolae Popescu. At the meeting, Georgia was represented by Foreign Minister Ilia Darchiashvili, and Ukraine by Foreign Minister Dmytro Kuleba.
Speaking at the meeting, Deputy Minister of Foreign Affairs Elnur Mammadov spoke about the importance of the projects implemented in the field of transport, communication, and trade within the framework of GUAM, as well as cooperation relations within the framework of the inter-parliamentary cooperation platform.
The deputy minister informed the participants of the event about the restoration and reconstruction activities carried out in the liberated territories of Azerbaijan and the steps taken towards the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan. At the same time, detailed information about Armenia's non-fulfillment of its obligations deriving from the known trilateral statements and the landmine threat in the territories liberated from occupation was brought to the attention of the participants. It was particularly mentioned that the landmines produced by Armenia were transferred to the territory of Azerbaijan through the Lachin corridor and the military provocations continued.
At the end of the meeting, the protocol of the current meeting and 2 decisions were adopted and the chairmanship was handed over to Ukraine.