No:578/22, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Malta Respublikasının xarici işlər naziri Yan Borq ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
12 dekabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Belçikaya işgüzar səfəri çərçivəsində Malta Respublikasının xarici işlər naziri Yan Borq ilə görüşüb.
Görüşdə, iki ölkə arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyi, o cümlədən regional və beynəlxalq vəziyyət ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, Azərbaycan və Malta arasında müxtəlif sahələr, o cümlədən siyasi, iqtisadi, enerji, investisiya və s. sahələr üzrə ikitərəfli münasibətlərin inkişafını məmnunluqla qeyd edib. İki ölkə arasında münasibətlərin daha da inkişafı üçün mövcud potensialdan istifadə olunmasının vacib olduğu bildirilib. Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin post-münaqişə dövründə regionda mövcud vəziyyət, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, Azərbaycanın regionda sülh gündəliyinin irəli aparılması istiqamətində atdığı addımlar, post-münaqişə dövründə Ermənistan tərəfindən həyata keçirilən təxribatlar, o cümlədən mina təhlükəsi barədə qarşı tərəfi ətraflı məlumatlandırıb.
Nazir Yan Borq, Azərbaycan və Malta arasında ikitərəfli münasibətlərlə yanaşı, BMT və digər çoxtərəfli platformalar çərçivəsində səmərəli əməkdaşlıq gündəliyinin mövcud olduğunu qeyd edib. İki ölkə arasında siyasi dialoqun inkişafında keçirilən görüşlərin əhəmiyyəti vurğulanıb. Nazir Yan Borq, dünyada baş verən hadisələr fonunda enerji təhlükəsizliyinin artan əhəmiyyətindən bəhs edərək, bu xüsusda, Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinə əhəmiyyətli töhfəsini vurğulayıb.

No:578/22, Press release on the meeting of the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Malta Ian Borg
On December 12, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Malta Ian Borg within the framework of his working visit to Belgium.
During the meeting, an exchange of views on the bilateral and multilateral cooperation agenda between the two countries, including the regional and international situation, took place.
Minister Jeyhun Bayramov noted with satisfaction the development of bilateral relations between Azerbaijan and Malta in various fields, including political, economic, energy, investment, etc. It was stated that it is important to use the existing potential for the further development of relations between the two countries. Minister Jeyhun Bayramov also informed the opposite side in detail about the current situation in the region during the post-conflict period, the large-scale rehabilitation and reconstruction works carried out in the territories liberated from occupation, the steps taken by Azerbaijan in the direction of advancing the peace agenda in the region, the provocations carried out by Armenia during the post-conflict period, including the threat of landmines.
Minister Ian Borg noted that, in addition to the bilateral relations between Azerbaijan and Malta, there is an effective cooperation agenda within the framework of the UN and other multilateral platforms. The importance of the meetings in the development of the political dialogue between the two countries was emphasized. Speaking about the growing importance of energy security against the background of the events taking place in the world, in this regard Minister Ian Borg emphasized Azerbaijan's significant contribution to Europe's energy security.