No:569/22, Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramovun Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının ölkəmizdəki səfiri Fergus Auld ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
09 dekabr 2022 20:01
9 dekabr 2022-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının ölkəmizdəki səfiri Fergus Auld ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Birləşmiş Krallıq arasında həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli çərçivədə mövcud olan əməkdaşlıqdan məmnunluq ifadə edilib və iki ölkə arasında enerji, nəqliyyat-tranzit, təhsil və digər sahələrdə mövcud olan əməkdaşlıq məsələləri ətraflı müzakirə olunub.
Ölkələrimiz arasında iqtisadi sahədə əldə olunan nailiyyətlərin olduqca əhəmiyyətli olduğu və Böyük Britaniyanın Azərbaycanda ən böyük birbaşa xarici investor olduğu vurğulanıb.
Nazir, həmçinin müqabil tərəfi Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin normallaşması prosesi, eləcə də işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə aparılan yenidənqurma və bərpa işləri barədə məlumatlandırıb. Eyni zamanda, bölgədə mina təhdidləri və Üçtərəfli bəyanatların və əldə olunmuş razılıqların Ermənistan tərəfindən yerinə yetirilməməsi faktları diqqətə çatdırılıb.
Səfir Fergus Auld ölkələrimiz arasında müstəqillikdən bəri davam edən sıx əməkdaşlıq və tərəfdaşlıqdan məmnunluğunu diqqətə çatdırıb. O, iki ölkə arasında əməkdaşlığın uğurla davam etdiyini və energetika, alternativ enerji, təhsil, yüksək texnologiyalar və bir sıra digər istiqamətlərdə geniş perspektivlərin olduğunu bildirib. Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinə əhəmiyyətli töhfə verdiyi xüsusi qeyd olunub. Səfir mövcud mina təhdidinin aradan qaldırılması istiqamətində səylərin, ərazilərin təmizlənməsi sahəsində Azərbaycana verilən dəstəyin davam edəcəyini diqqətə çatdırıb.
Görüşdə tərəflər həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

No:569/22, Press release on the meeting of Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with Fergus Auld, Ambassador of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to Azerbaijan
09 December 2022 20:01
On December 9, 2022, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with Fergus Auld, Ambassador of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to our country.
At the meeting, the sides expressed satisfaction with the level of bilateral and multilateral cooperation between Azerbaijan and the United Kingdom and discussed in detail the cooperation between the two countries in energy, transport-transit, education, and other fields.
It was emphasized that the achievements obtained in the economic field between our countries are quite significant and Great Britain is the largest foreign direct investor in Azerbaijan.
Minister also informed his interlocutor about the process of normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, as well as the rehabilitation and reconstruction work carried out in our territories liberated from occupation. At the same time, landmine threats in the region and the facts of non-fulfillment by Armenia of trilateral statements and agreements reached were brought to attention.
Ambassador Fergus Auld expressed his satisfaction with the close cooperation and partnership between our countries since independence. He noted that the cooperation between the two countries continues successfully and that there are wide prospects in energy, alternative energy, education, high technologies, and in a number of other areas. It was especially noted that Azerbaijan has made a significant contribution to Europe's energy security. The ambassador underlined that the efforts to eliminate the existing landmine threat and the support given to Azerbaijan in the field of mine clearance will continue.