No:562/22, Azərbaycan və İndoneziya Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrə dair mətbuat məlumatı
Dekabrın 6-da Cakartada Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi ilə İndoneziya Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi (İR XİN-in Xarici Siyasət Strategiyası Agentliyi) arasında 3-cü ikitərəfli siyasi məsləhətləşmələr – “3-cü Siyasi Planlaşdırma Dialoqu” keçirilib.
Məsləhətləşmələrdə nümayəndə heyətlərinə Azərbaycan tərəfindən xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov, qarşı tərəfdən isə İndoneziya Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Xarici Siyasət Strategiyası Agentliyinin rəhbəri, baş direktor Dr. Yayan GH Mulyana rəhbərlik edib.
Siyasi məsləhətləşmələr zamanı ölkələrimiz arasında ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərin hazırkı vəziyyəti, gələcək perspektivləri, o cümlədən siyasi, iqtisadi, ticarət, mədəniyyət, təhsil, konsulluq məsələləri və s. istiqamətlər üzrə müzakirələr aparılıb. Habelə, BMT, Qoşulmama Hərəkatı, İƏT, ASEAN/AIPA çərçivəsində əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə edilib.
Müzakirələr zamanı nazir müavini E.Məmmədov 2022-ci ildə iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 ilinin tamam olduğunu qeyd edərək, bu illər ərzində Azərbaycanla İndoneziya arasında istər ikitərəfli, istərsə də çoxtərəfli əsasda müxtəlif sahələr üzrə əməkdaşlıq gündəliyinin formalaşdığını və münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsi üçün geniş potensialın mövcud olduğunu bildirib. 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı dəstək də daxil olmaqla, İndoneziyanın ölkəmizə verdiyi davamlı dəstəyə görə təşəkkürünü bildirib.
E.Məmmədov qarşı tərəfə, post-münaqişə dövründə bölgədə yaranan yeni inkişaflar, işğaldan azad olunmuş Azərbaycan ərazilərində aparılan bərpa və quruculuq işləri haqqında ətraflı məlumat verib. Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması, Azərbaycanın sülh gündəliyinin irəli aparılması, kommunikasiyaların açılması istiqamətində fəaliyyəti barədə qarşı tərəfi məlumatlandıraraq, eyni zamanda Ermənistan tərəfindən törədilən təxribatların bölgədə sülh və əmin-amanlığın təmin edilməsinə təhdid yaratdığını diqqətə çatdırıb.
Görüş zamanı tərəflər arasında qarşılıqlı maraq doğuran digər regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri ətrafında da fikir mübadiləsi aparılıb.

No:562/22, Press release on political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and Indonesia
06 December 2022 16:25
On December 6, 3rd bilateral political consultations - "3rd Political Planning Dialogue" were held between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Indonesia (Foreign Policy Strategy Agency of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Indonesia).
In the consultations, from Azerbaijani side the delegation was headed by Deputy Minister of Foreign Affairs Elnur Mammadov, and from the opposite side - by the head of the Foreign Policy Strategy Agency of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Indonesia, director general Dr. Yayan GH Mulyana.
During the political consultations, discussions were held on the current state of bilateral and multilateral relations between our countries, future prospects, including political, economic, trade, culture, education, consular issues, etc. Also, prospects of cooperation within the UN, Non-Aligned Movement, OIC, ASEAN/AIPA were discussed.
During the discussions, noting that 2022 marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries, Deputy Minister E. Mammadov stated that during these years, the agenda of cooperation between Azerbaijan and Indonesia in various fields has been formed both on a bilateral and multilateral basis, and there is a wide potential for the further development of relations. He expressed his gratitude for Indonesia's continuous support to our country, including support during the 44-day Patriotic War.
E. Mammadov gave detailed information to the opposite side about new developments in the region in the post-conflict period, rehabilitation and reconstruction works carried out in the territories of Azerbaijan liberated from occupation. Informing the opposite side about the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia, the advancement of Azerbaijan's peace agenda, the opening of communications, he also noted that the provocations committed by Armenia pose a threat to ensuring peace and stability in the region.
During the meeting, the sides exchanged views on other regional and international security issues of mutual interest.