No:553/22, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun ATƏT-in Baş katibi Helqa Şmid ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
02 dekabr 2022 14:45
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Lodz şəhərində ATƏT Nazirlər Şurasının 29-cu iclasında iştirakı çərçivəsində ATƏT-in Baş katibi Helqa Şmid ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan ilə ATƏT arasında ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyinin müxtəlif aspektləri, ATƏT çərçivəsində mövcud problemlər, habelə regionda baş verən ən son proseslər müzakirə edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov, Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması istiqamətində ölkəmiz tərəfindən atılan addımlar, danışıqlar prosesi və iki ölkə arasında sərhədlərin delimitasiyası üzrə hal-hazırkı vəziyyət, ərazilərin minalardan təmizlənməsi kimi məsələlər barədə tərəf müqabilini məlumatlandırıb.
Ermənistan tərəfinin danışıqlar prosesinə törətdiyi maneələr, öhdəlikləri kobud şəkildə pozması, eləcə də törətdiyi mina təxribatları diqqətə çatdırılıb. Mina təhdidinin aradan qaldırılması və bir sıra digər istiqamətlərdə ATƏT tərəfindən layihələrə dəstək verilməsinin zəruriliyi vurğulanıb.

No:553/22, Press release on the meeting of Foreign Minister Jeyhun Bayramov with OSCE Secretary General Helga Schmid
The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Secretary General of the OSCE Helga Schmid on the sidelines of the 29th OSCE Ministerial Council meeting held in Lodz.
During the meeting, various aspects of the bilateral cooperation agenda between Azerbaijan and the OSCE, current problems within the framework of the OSCE, as well as the latest processes taking place in the region were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov informed his counterpart about the steps taken by our country towards the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia, the negotiation process, current situation on border delimitation between the two countries, as well as demining of the territories.
Attention of the counterpart was drawn to the obstacles caused by the Armenian side to the negotiation process, gross violation of commitments, as well as the landmine provocations. The need for OSCE support to the projects on elimination of landmine threat and on other directions was emphasized.