No:550/22, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Yunanıstanın xarici işlər naziri Nikos Dendias ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
02 dekabr 2022 13:55
Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ATƏT Nazirlər Şurasının 29-cu iclasında iştirakı çərçivəsində Yunanıstanın xarici işlər naziri Nikos Dendias ilə görüşüb.
Görüşdə ikitərəfli əməkdaşlıq gündəliyində duran bir sıra məsələlər, siyasi, iqtisadi, ticarət, energetika, humanitar və digər sahələrdə əlaqələr, o cümlədən beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Azərbaycanla Yunanıstan arasında son dövrlərdə artan təmasların, xüsusilə də cari ilin 1 oktyabr tarixində Yunanıstan-Bolqarıstan Qaz İnterkonnektorunun açılış mərasimi çərçivəsində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Yunanıstanın Baş naziri Kiriakos Mitsotakis ilə görüşün əhəmiyyəti vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov həmkarına post-münaqişə mərhələsində yaranmış yeni reallıqlar, Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması prosesi, azad olunmuş ərazilərin bərpa və quruculuq işləri, habelə Ermənistanın proses çərçivəsində törətdiyi çətinliklər və maneələr barədə ətraflı məlumat verib.
Görüşdə, həmçinin iki ölkə arasındakı münasibətlərin inkişaf etdirilməsində qarşılıqlı maraq ifadə olunub.

No:550/22, Press release on the meeting of the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Hellenic Republic Nikos Dendias
The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign Affairs of the Hellenic Republic, Nikos Dendias, within the framework of his participation in the 29th OSCE Ministerial Council meeting.
At the meeting, an exchange of views took place on a number of issues on the agenda of bilateral cooperation, relations in political, economic, trade, energy, humanitarian and other fields, including cooperation within the framework of international organizations.
The importance of the recently increasing contacts between Azerbaijan and Greece, especially the meeting of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev with the Prime Minister of Greece Kyriakos Mitsotakis within the framework of the opening ceremony of the Gas Interconnector Greece-Bulgaria on October 1 of this year, was emphasized.
Minister Jeyhun Bayramov gave detailed information to his colleague about the new realities that have emerged in the post-conflict phase, the process of normalization of relations between Azerbaijan and Armenia, the rehabilitation and reconstruction works in the liberated territories, as well as the difficulties and obstacles that Armenia has caused within the process.
At the meeting, mutual interest in developing relations between the two countries was also expressed.