No:545/22, Fransa Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı müvəqqəti işlər vəkilinin XİN-ə çağırılmasına dair mətbuat məlumatı
01 dekabr 2022 20:45
1 dekabr 2022-ci il tarixində Fransanın Azərbaycan Respublikasındakı müvəqqəti işlər vəkili Jülyen Lö Lan Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılıb və 30 noyabr 2022-ci il tarixində Fransa parlamentinin aşağı palatasında (Milli Assambleya) Azərbaycan əleyhinə qəbul edilmiş yalan və iftira dolu qətnamə ilə bağlı ona qəti etiraz bildirilib.
Görüşdə bir müddət əvvəl Senatda qəbul edilmiş qətnamə kimi Milli Assambleyada qəbul edilmiş bu qətnamənin də Fransanın Azərbaycana qarşı növbəti təxribatı olduğu qeyd edilib.
Fransanın ölkəmizə qarşı beynəlxalq hüquqa zidd, qərəzli və birtərəfli mövqeyinin əks olunduğu bu qətnamədə əks olunmuş iddiaların hər biri tutarlı şəkildə cavablandırılıb.
Fransanın bir sıra digər addımları kimi bu qətnamənin də Azərbaycanla Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması prosesinə, habelə bölgədə sülh və əmin-amanlığın bərqərar olması səylərinə zərbə vurmaq cəhdi olduğu diqqətə çatdırılıb.
Qətnamə üzrə dinləmələrdə Fransa hökumətinin nümayəndəsinin verdiyi açıqlamaların həmin qətnamənin də arxasında Fransa hökumətinin dayandığını, bu ölkənin ədalətli və bitərəf vasitəçi rolunda çıxış etmək iqtidarında olmadığını bariz şəkildə nümayiş etdirdiyi vurğulanıb.
Görüşdə qətnamənin Azərbaycan tərəfindən qətiyyətlə rədd olunduğu bildirilib və Azərbaycanın beynəlxalq hüquqla qorunan suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qarşı yönələn, onun daxili işlərinə müdaxilə olan addım və bəyanatlardan çəkinilməsi bir daha təkidlə tələb edilib.
Fransanın müvəqqəti işlər vəkili bir müddət öncə Senatda qəbul olunmuş qətnamə kimi, Milli Assambleyada da qəbul olunmuş bu qətnamənin Fransa hökumətinin rəsmi mövqeyini əks etdirmədiyini, hökumətin Azərbaycan ilə Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması üzrə danışıqları dəstəklədiyini bildirib. O, Azərbaycan tərəfinin mövqeyini aidiyyəti üzrə çatdıracağını əlavə edib.

No:545/22, Press release on summoning the Chargé d'Affaires of the Embassy of the French Republic to the Republic of Azerbaijan to the Foreign Ministry
01 December 2022 20:45
On December 1, 2022, Julien Le Lan, the Chargé d'Affaires of the Embassy of the French Republic to the Republic of Azerbaijan, was summoned to the Ministry of Foreign Affairs and a strong protest was expressed to him regarding the false and slanderous resolution adopted against Azerbaijan in the lower house of the French Parliament (National Assembly) on November 30, 2022.
At the meeting, it was noted that this resolution, adopted in the National Assembly, like the resolution adopted in the Senate some time ago, is another provocation by France against Azerbaijan.
Each of the claims reflected in this resolution, which contains the biased and one-sided position of France towards our country, and which is contrary to international law, has been answered coherently.
It was brought to the attention that this resolution, like several other steps taken by France, is an attempt to inflict a serious blow on the process of normalization of relations between Azerbaijan and Armenia, as well as the efforts to establish peace and stability in the region.
It was emphasized that the statements made by the representative of the French government in the hearings on the resolution clearly demonstrated that the French government was behind that resolution and that this country is unable to act as a fair and neutral mediator.
At the meeting, it was stated that the resolution is firmly rejected by Azerbaijan, and it was once again strongly demanded to refrain from steps and statements against the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan protected by international law, and from interfering in Azerbaijan’s internal affairs.
The Chargé d'Affaires of the Embassy of France noted that this resolution adopted in the National Assembly, like the resolution adopted in the Senate some time ago, does not reflect the official position of the French government, and that the government supports negotiations on the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia. He added that the position of Azerbaijan will be delivered accordingly.