No:518/22, Azərbaycan Respublikası və Gürcüstan arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümü münasibətilə keçirilən tədbirə dair mətbuat məlumatı
17 noyabr 2022 14:00
17 noyabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyində Azərbaycan Respublikası və Gürcüstan arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümü münasibətilə tədbir və sərgi keçirilib.
Tədbirdə AR XİN-in rəhbər heyəti, Gürcüstanın Azərbaycan Respublikasındakı səfiri, habelə səfirliyin əməkdaşları iştirak edib.
Daha sonra, iki ölkənin xarici işlər nazirlərinin diplomatik əlaqələrin 30 illiyi münasibətilə qarşılıqlı şəkildə ünvanladıqları məktubların mübadiləsi həyata keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov Azərbaycan və Gürcüstan arasında əlaqələrin tarixi köklərə və dostluq ənənələrinə əsaslandığını və son 30 ildə münasibətlərin bir çox istiqamətlər üzrə dinamik inkişaf etdiyini bildirib. Nazir müavini iki ölkə arasında siyasi, iqtisadi, ticarət, energetika, humanitar və digər sahələrdə çoxölçülü strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğunu vurğulayıb. X.Xələfov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyevin 2022-ci ilin oktyabrında Gürcüstana səfərinin ölkələrimiz arasında ikitərəfli siyasi, ticarət-iqtisadi və mədəni-humanitar əlaqələrin inkişafına xüsusi təkan verdiyini məmnunluqla qeyd edib. Sonda nazir müavini əlamətdar gün münasibətilə təbriklərini çatdırıb, hər iki xalqa sülh, əmin-amanlıq və firavanlıq arzulayıb.
Daha sonra çıxış edən Gürcüstanın Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Zurab Pataradze 30 il ərzində Azərbaycan və Gürcüstan arasında əlaqələrin inkişafında əldə olunan nailiyyətləri qürurla qeyd edərək, tədbir iştirakçılarını bu əlamətdar tarix münasibətilə təbrik edib. Səfir, Azərbaycan və Gürcüstan arasında bir çox istiqamətlər üzrə mövcud olan yüksək səciyyəli əməkdaşlığı məmnunluqla qeyd edib. Eyni zamanda, səfir iki ölkə arasında müxtəlif sahələri əhatə edən yüzdən çox sənədin imzalanmasına istinad edib, xüsusilə də iqtisadi sahədə əməkdaşlığın genişlənməsini məmnunluqla vurğulayıb.
Tədbirin sonunda iştirakçılar Azərbaycan və Gürcüstan arasında diplomatik münasibətlərin 30 illiyinə həsr edilmiş fotosərgi ilə tanış olublar.

No:518/22, Press release on the event held on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and Georgia
17 November 2022 14:00
On November 17, 2022, an event and exhibition were held at the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and Georgia.
The leadership of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Ambassador of Georgia to the Republic of Azerbaijan, as well as employees of the Embassy took part in the event.
The event began with playing the National Anthems of both countries.
Later, the exchange of letters of the foreign ministers of the two countries addressed to each other on the occasion of the 30th anniversary of diplomatic relations took place.
Speaking at the event, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Khalaf Khalafov, stressed that relations between Azerbaijan and Georgia are based on historical roots and traditions of friendship and that relations have developed dynamically in many directions in the last 30 years. Deputy Minister emphasized that there are multidimensional strategic partnership relations between two countries in political, economic, trade, energy, humanitarian, and other fields. Kh.Khalafov noted with satisfaction that, the visit of the President of the Republic of Azerbaijan H.E.Ilham Aliyev to Georgia in October 2022 gave a special impetus to the development of bilateral political, trade-economic, and cultural-humanitarian relations between our countries. In the end, Deputy Minister conveyed his congratulations on the occasion of this significant day and wished peace, tranquility, and prosperity to both nations.
Ambassador of Georgia to the Republic of Azerbaijan, Zurab Pataradze, proudly noted the achievements in the development of relations between Azerbaijan and Georgia over 30 years and congratulated participants on this significant date. Ambassador noted with satisfaction the high-level cooperation between Azerbaijan and Georgia in many areas. At the same time, Ambassador referred to the signing of more than a hundred documents covering various fields between the two countries, and especially emphasized the expansion of cooperation in the economic field.
At the end of the event, the participants got acquainted with the photo exhibition dedicated to the 30th anniversary of diplomatic relations between Azerbaijan and Georgia.