No:517/22, Fransa Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı müvəqqəti işlər vəkilinin XİN-ə çağırılmasına dair mətbuat məlumatı
16 noyabr 2022 17:50
16 noyabr 2022-ci il tarixində Fransanın Azərbaycan Respublikasındakı müvəqqəti işlər vəkili Jülyen Lö Lan Xarici İşlər Nazirliyinə (XİN) çağırılaraq, 15 noyabr 2022-ci il tarixində Fransa Senatında Azərbaycan əleyhinə qəbul edilmiş qətnamə ilə bağlı XİN-in etiraz notası təqdim edilib.
Görüş zamanı, Fransa Senatında qəbul edilmiş tamamilə həqiqətdən uzaq, yalan və iftira dolu müddəaların əks olunduğu qətnamənin Azərbaycan tərəfindən qətiyyətlə rədd edildiyi diqqətə çatdırılıb.
Qətnamənin açıq təxribat xarakteri daşıdığı və sülh prosesinə öz töhfəsini vermək iddiasında olan Fransanın növbəti dəfə ermənipərəst, qərəzli və birtərəfli mövqeyini bariz şəkildə nümayiş etdirdiyi bildirilib.
Fransanın bu addımının regionda sülhün bərqərar olmasına, xüsusilə də, ölkəmizin israrlı olduğu Azərbaycanla Ermənistan arasında münasibətlərin bir-birinin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və sərhədlərinin toxunulmazlığının qarşılıqlı tanınması və hörmət edilməsi əsasında normallaşmasına ciddi zərbə vurmaq məqsədi daşıdığı, bölgədə sülhə qarşı olan revanşist qüvvələri həvəsləndirdiyi vurğulanıb.
Sözügedən qətnamənin, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini kobud şəkildə pozmaqla yanaşı, Azərbaycan Respublikası ilə Fransa Respublikası arasında “Dostluq, qarşılıqlı anlaşma və əməkdaşlıq haqqında Müqavilə”nin (1993) xüsusilə 2-ci maddəsinin 3-cü bəndi çərçivəsində öhdəliklərə tamamilə zidd olduğu qeyd edilib.
Azərbaycan tərəfi görüşdə Fransa tərəfindən bir daha Azərbaycanın beynəlxalq hüquqla qorunan suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qarşı yönələn, onun daxili işlərinə müdaxilə olan addım və bəyanatlardan çəkinilməsini təkidlə tələb edib.
Fransanın müvəqqəti işlər vəkili Azərbaycan tərəfinin müraciətini aidiyyəti üzrə çatdıracağını bildirib.

No:517/22, Press release on summoning the Chargé d'Affaires of the Embassy of the French Republic to the Republic of Azerbaijan to the Foreign Ministry
16 November 2022 17:50
On November 16, 2022, Julian Le Lan, the Chargé d'Affaires of the Embassy of the French Republic to the Republic of Azerbaijan, was summoned to the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and handed a note of protest over the recent anti-Azerbaijan resolution passed by the French Senate on November 15, 2022.
At the meeting, it was brought to the attention that Azerbaijan strongly rejected the resolution adopted by the French Senate, which is completely far from the truth, reflects false and slanderous provisions.
It was stated that this provocative resolution adopted by the Senate demonstrates the biased and one-sided political position of France which allegedly intends to contribute to the peace process.
It was emphasized that this step of France aims to inflict a serious blow on the establishment of peace in the region, especially the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia, based on mutual recognition and respect for each other's sovereignty, territorial integrity and inviolability of borders, which Azerbaijan insists on, and encourages revanchist forces that are against peace in the region.
It was noted that the mentioned resolution, alongside grossly violating norms and principles of international law, completely contradicts the obligations especially under Article 2, Paragraph 3 of the Agreement on friendship, mutual understanding, and cooperation between Azerbaijan and France (1993).
At the meeting, Azerbaijan once again strongly demanded France to refrain from steps and statements against the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan protected by international law, and from interfering in Azerbaijan’s internal affairs.