No:512/24, Nazir Ceyhun Bayramov və Özbəkistan Respublikasının xarici işlər naziri Baxtiyor Saidov arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
26 dekabr 2024 11:53
26 dekabr 2024-cü il tarixində Özbəkistan Respublikasının xarici işlər naziri Baxtiyor Saidov Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramova zəng vurub.
Telefon danışığı zamanı qarşı tərəf, ötən gün ölkəmizin Bakı-Qroznı reysini yerinə yetirən təyyarəsinin Aktau şəhəri yaxınlığında uğradığı faciəvi qəza ilə əlaqədar Özbəkistan dövləti və xalqı adından başsağlığı verib. Vəfat edən şəxslərə Allahdan rəhmət, doğmalarına səbr, yaralılara şəfa arzulayıb.
Özbəkistan Respublikasının qardaş Azərbaycan Respublikası ilə bu çətin günlərdə həmrəy olduğu, kədərini bölüşdüyü diqqətə çatdırılıb, bir daha belə bir faciənin baş verməməsinə ümidvarlıq ifadə edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov baş sağlığına, ölkəmiz və xalqımız üçün ağır bir gündə göstərilən dəsətəyə görə qardaş Özbəkistan Respublikasına təşəkkür edib.
Qəzanın baş verdiyi ilk dəqiqələrdən etibarən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tapşırığına uyğun olaraq, təyyarə qəzasının səbəblərinin araşdırılması üçün dövlət komissiyasının yaradıldığı, ölkəmizin müvafiq qurumlarının rəhbər şəxslərindən ibarət nümayəndə heyətinin qəza yerinə ezam olunduğu bildirilib, qəzanın fəsadlarının aradan qaldırılması, xəsarət alanlara yardım göstərilməsi üçün görülən tədbirlər barədə məlumat verilib.

No:512/24, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and Bakhtiyor Saidov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan
26 December 2024 11:53
On 26 December 2024, Bakhtiyor Saidov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan, made a phone call to Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov.
During the telephone conversation, the other side expressed condolences on behalf of the state and people of Uzbekistan in connection with the tragic crash near the city of Aktau of the aircraft of our country operating the Baku–Grozny flight the previous day. He prayed to Allah to have mercy on those who passed away, wished patience to their relatives, and recovery to the injured.
It was stressed that the Republic of Uzbekistan stands in solidarity with the brotherly Republic of Azerbaijan and shares its grief in these difficult days, and hope was once again expressed that such a tragedy will not happen again.
Minister Jeyhun Bayramov thanked the brotherly Republic of Uzbekistan for the condolences and for the support shown on a difficult day for our country and people.
It was stated that from the first minutes of the crash, in accordance with the instruction of Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, a state commission was established to investigate the causes of the aircraft crash, a delegation consisting of heads of relevant institutions of our country was dispatched to the crash site, and information was provided on the measures taken to eliminate the consequences of the crash and provide assistance to the injured.