Mətbuat şərhi 27 oktyabr 2022
No:496/22, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Avropa İttifaqı (Aİ) üzv ölkələrinin Azərbaycan Respublikasındakı diplomatik nümayəndəliklərinin rəhbərləri ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
26 oktyabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Avropa İttifaqı (Aİ) üzv ölkələrinin Azərbaycan Respublikasındakı diplomatik nümayəndəliklərinin rəhbərləri ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Aİ arasında siyasi, iqtisadi, enerji, investisiya, təhsil və digər sahələrdə mövcud əməkdaşlıq gündəliyi, həmçinin bölgədəki cari vəziyyət barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov iqtisadi sahədə, xüsusilə Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, enerji təminatının diversifikasiyasında Azərbaycanın rolundan bəhs edib. Bu xüsusda, 18 iyul 2022-ci il tarixində Aİ-yə qaz nəqlinin iki dəfə artırılması, o cümlədən alternativ enerji mənbələrinin inkişafında əməkdaşlığın genişləndirilməsini nəzərdə tutan Anlaşma Memorandumunun imzalanmasının əhəmiyyəti vurğulanıb. İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə geniş enerji potensialının mövcudluğu və bu potensialdan səmərəli istifadə üçün Azərbaycan tərəfindən bir sıra layihələrin həyata keçirildiyi diqqətə çatdırılıb.
Azərbaycan və Aİ arasında investisiyalar sahəsində əməkdaşlıqdan bəhs edən nazir Ceyhun Bayramov, Azərbaycanın investisiyaları təşviq edən ilk ölkələrdən biri kimi bu xüsusda imzalanan müqavilələrdə təsbit edilən öhdəliklərinə daim sadiq olduğunu bildirib.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan və Aİ arasında mövcud ticarət dövriyyəsinin məmnunluq doğurduğunu, habelə dövriyyənin daha da artırılması üçün imkanların mövcud olduğunu ifadə edib.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın Şərq-Qərb Dəhlizində tutduğu yerin, o cümlədən bu istiqamətdə həyata keçirilən layihələrin əhəmiyyətini qeyd edib. Bu xüsusda, bölgədə kommunikasiyaların açılması, o cümlədən Zəngəzur dəhlizinin işə salınması istiqamətində Azərbaycan tərəfindən atılan addımların Ermənistanın qeyri-konstruktiv mövqeyi ilə  üzləşdiyi diqqətə çatdırılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin post-münaqişə mərhələsində regionda yaranmış yeni reallıqlar, Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşdırılması, sülh müqaviləsinin imzalanması, bölgədə yaşayan erməni əhalinin reinteqrasiyası istiqamətində Azərbaycan tərəfindən atılan addımlar, habelə mina təhlükəsi, Ermənistanın sülh prosesinə xələl gətirən təxribatları haqqında görüş iştirakçılarına ətraflı məlumat verib.
Daha sonra çıxış edən Aİ-nin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri, səfir Petr Mixalko Azərbaycan və Aİ arasında əməkdaşlıq imkanlarının, habelə regionda vəziyyətin müzakirəsi üçün yaradılan belə bir şəraitə görə təşəkkür edib. Petr Mixalko əməkdaşlığın inkişafında ali və yüksək səviyyəli təmasların mühüm rol oynadığını bildirib. Bu xüsusda, Azərbaycanla Avropa İttifaqı arasında yeni Saziş layihəsinin tezliklə yekunlaşdırılmasının əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsinə mühüm töhfə verəcəyinə dair inam ifadə olunub.
Daha sonra nazir Aİ üzv ölkələrinin Azərbaycan Respublikasındakı diplomatik nümayəndəliklərinin rəhbərlərinin çoxsaylı suallarını cavablandırıb.

No:496/22, Press release on the meeting of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov with the Heads of Diplomatic Missions of the European Union (EU) Member States to the Republic of Azerbaijan
27 October 2022 10:08
On October 26, 2022, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with the Heads of the Diplomatic Missions of the European Union (EU) Member States to the Republic of Azerbaijan.
At the meeting, exchange of views took place on current cooperation agenda between Azerbaijan and the EU in political, economic, energy, investment, education and other fields, as well as on the current situation in the region.
Minister Jeyhun Bayramov spoke about Azerbaijan's role in the economic field, especially in ensuring Europe's energy security and diversification of energy supply. In this regard, the importance of signing the Memorandum of Understanding on July 18, 2022, which envisages the doubling of gas transport to the EU, as well as the expansion of cooperation in the development of alternative energy sources was emphasized. It was brought to attention that there is a wide energy potential in the territories liberated from occupation and that Azerbaijan has implemented a number of projects for the effective use of this potential.
Talking about the cooperation between Azerbaijan and the EU in the field of investments, Minister Jeyhun Bayramov mentioned that Azerbaijan, as one of the first countries that promotes investments, is always committed to its obligations stipulated in the agreements signed in this regard.
Minister Jeyhun Bayramov stated that the current trade turnover between Azerbaijan and the EU is satisfactory, and there are opportunities to further increase the turnover.
Minister Jeyhun Bayramov noted the importance of Azerbaijan's position in the East-West Transport Corridor, including the projects implemented in this direction. In this regard, it was brought to attention that the steps taken by Azerbaijan in the direction of opening communications in the region, including the launch of the Zangezur Corridor, face the non-constructive position of Armenia.
Minister Jeyhun Bayramov also informed the participants of the meeting in detail about the new realities that have emerged in the region in the post-conflict period, about the steps taken by Azerbaijan towards the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia, the signing of a peace treaty, and the reintegration of the Armenian population living in the region, as well as the threat of landmines and the provocations of Armenia that undermine the peace process.
Speaking later, the Head of the EU Delegation to Azerbaijan, Ambassador Peter Michalko, thanked for such conditions created for the discussion of cooperation opportunities between Azerbaijan and the EU, as well as the situation in the region. Peter Michalko said that high-level contacts play an important role in the development of cooperation. In this regard, confidence was expressed that the soonest finalization of the new draft Agreement between Azerbaijan and the European Union would make an important contribution to the further development of relations.
Later, Minister answered numerous questions of the Heads of Diplomatic Missions of the EU Member States to the Republic of Azerbaijan.