No:487/22, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun İstanbulda Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) Xarici İşlər Nazirləri Şurasının Fövqəladə İclasında iştirakına və çıxışına dair məlumatı
17 oktyabr 2022 15:20
17 oktyabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İstanbul şəhərində Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) Xarici İşlər Nazirləri Şurasının Fövqəladə İclasında iştirak edib.
İclasın gündəliyində duran əsas məsələlər TDT-nin 2022-2026-cı illər üçün Strategiyası, o cümlədən təşkilatın işinə aid bir sıra mühüm sənədlər, bölgəmizdə və regionda baş verən son hadisələr, cari ilin 11 noyabr tarixində Özbəkistanda keçiriləcək növbəti Zirvə Görüşünə hazırlıq işləri, habelə qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər olub.
Nazir Ceyhun Bayramov TDT-nin Xarici İşlər Nazirləri Şurasının Fövqəladə İclasında çıxış edərək, aşağıdakı əsas fikirləri səsləndirib:
• Qardaş Türkiyənin TDT-yə sədrliyi üzv dövlətlər arasında əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsinə mühüm töhfə verib. Bu xüsusda, növbəti Zirvə görüşünün qardaş Özbəkistanda keçirilməsi Təşkilatın daha da güclənməsinə xidmət edəcək.
• Azərbaycan tərəfi bugünkü Zirvə Görüşünün bir sıra mühüm sənədlərinin, xüsusilə Türk Dövlətləri Təşkilatının 2022-2026-cı illər üzrə Strateji Yol Xəritəsinin qəbul olunmasının təşkilatın işinə mühüm töhfə verəcəyinə ümidvardır.
• Azərbaycan həm Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində, həm də ikitərəfli əsasda TDT-yə üzv dövlətlərlə sıx əməkdaşlıqdadır. Bu xüsusda, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Türkiyə, Özbəkistan və Qırğızıstan və Qazaxıstana son səfərləri müstəsna əhəmiyyət kəsb edir.
• Təşkilat çərçivəsində Şuşa şəhərinin Türk dünyanın 2023-cü ildə mədəniyyət paytaxtı seçilməsinə verilən xüsusi diqqət təqdirəlayiqdir. Biz həmçinin, 16 sentyabr 2022-ci ildə keçirilmiş Şuşa Türk Biznes Forumunun işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə aparılan bərpa-quruculuq işlərinə mühüm töhfə verəcəyinə inanırıq.
• Coğrafiyamızda baş verən proseslər, yaranan yeni çağırışlar fonunda TDT-nin bu çağırışlarla mübarizə üçün geniş imkan yaradan platforma rolu oynadığını hesab edirik.
• Azərbaycan tərəfi TDT-nin fəaliyyətini hər zaman dəstəkləyir və bundan sonra da TDT-nin çətiri altında qardaş xalqlarımız arasında münasibətlərin daha da möhkəmləndirilməsi üçün səy göstərəcəkdir.
Çıxışın tam mətni ilə aşağıdakı keçid vasitəsilə tanış olmaq mümkündür:
https://mfa.gov.az/az/news/no48622
Nazir Ceyhun Bayramov daha sonra, iclasın gündəliyi üzrə mühüm məsələlər ətrafında ölkəmizin mövqeyini diqqətə çatdırıb. Nazir, Ermənistanın təxribatı nəticəsində son toqquşmalar, habelə Ermənistan ilə sülh müqaviləsi imzalanması təşəbbüsümüz çərçivəsində görülən işlərlə bağlı son vəziyyət haqqında tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verib. Bununla yanaşı, Azərbaycanın Ermənistanla normallaşma prosesi, kommunikasiyaların açılması, sərhədlərin delimitasiyası, eləcə də humanitar istiqamətlərldə səylər göstərməsinə baxmayaraq, Ermənistanın proseslərə maneçilik törətdiyi, üçtərəfli bəyanatlar çərçivəsində öhdəliklərini kobud şəkildə pozduğu vurğulanıb.

No:487/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the participation and speech of Minister Jeyhun Bayramov at the Extraordinary Meeting of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Turkic States (OTS) in Istanbul
17 October 2022 15:20
On October 17, 2022, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov participated in the Extraordinary Meeting of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Turkic States (OTS) in Istanbul.
The main issues on the agenda of the meeting were the Strategy of the Organization of Turkic States for 2022-2026, including a number of important documents related to the work of the organization, recent developments in our region, preparations for the next Summit to be held in Uzbekistan on November 11 of the current year, as well as other issues of mutual interest.
Minister Jeyhun Bayramov made a speech at the Extraordinary Meeting of the Council of Ministers of Foreign Affairs of the OTS and voiced the following main views:
Brotherly Türkiye's chairmanship in OTS has made an important contribution to strengthening cooperation between member states. In this regard, the holding of the next Summit in brotherly Uzbekistan will serve to further strengthen the Organization.
Azerbaijan hopes that the adoption of a number of important documents of today's Summit, especially the Strategic Road Map of the Organization of Turkic States for 2022-2026 will make a significant contribution to the organization's work.
Azerbaijan is in close cooperation with OTS member states both within the framework of the Organization of Turkic States and on a bilateral basis. In this regard, the recent visits of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev to Türkiye, Uzbekistan, Kyrgyzstan and Kazakhstan are of exceptional importance.
The special attention given within the organization to the selection of the city of Shusha as the cultural capital of the Turkic world in 2023 is commendable. We also believe that the Shusha Turkic Business Forum, held on September 16, 2022, will make an important contribution to the reconstruction and restoration work carried out in our liberated territories.
Against the background of the processes taking place in our geography and new challenges, we believe that OTS plays the role of a platform that creates a wide opportunity to fight these challenges.
Azerbaijan always supports the activities of the OTS and will continue to make efforts to further strengthen the relations between our brotherly nations under the umbrella of the OTS.
The full text of the speech can be found through the following link
Minister Jeyhun Bayramov then drew attention to the position of Azerbaijan regarding important issues on the agenda of the meeting. Minister informed the participants of the event in detail about the recent clashes as a result of Armenia's provocation, as well as the latest situation related to the work done within the framework of our initiative to sign a peace treaty with Armenia. In addition, despite Azerbaijan's efforts in the process of normalization of relations with Armenia, opening of communications, border delimitation, as well as in humanitarian directions, it was emphasized that Armenia obstructs the processes and grossly violates its obligations within the trilateral statements.