No:486/24, Nazir müavini Elnur Məmmədovun ABŞ dövlət katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisinin müavini Coşua Hak ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
6 dekabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov ABŞ dövlət katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisinin müavini Coşua Hakın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və ABŞ arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq məsələləri, habelə Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma prosesinin perspektivləri müzakirə olunub.
Azərbaycanla ABŞ arasında bir sıra istiqamətlərdə tarixi əməkdaşlıq münasibətlərlərinin əhəmiyyəti və qarşılıqlı maraqlar çərçivəsində ikitərəfli münasibətlərin inkişafının vacibliyi qeyd olunub. Azərbaycanın cari ilin noyabr ayında ev sahibliyi etdiyi BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində Azərbaycan-ABŞ əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirilib.
Nazir müavini Elnur Məmmədov post-münaqişə dövründə bölgədə vəziyyət, Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh sazişi üzrə aparılan danışıqlar barədə qarşı tərəfə məlumat verib. Sülh sazişi üzrə danışıqlarda əhəmiyyətli irəliləyişə baxmayaraq, Ermənistanın Konstitusiyasında, qanunvericilik aktlarında, habelə beynəlxalq təşkilat və məhkəmələrdə ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşı davam edən iddialar bir daha xatırlanıb və bu iddialardan əl çəkməyin vacibliyi vurğulanıb.

No:486/24, Press release on the meeting of Deputy Minister Elnur Mammadov with Joshua Huck, Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs of the United States
06 December 2024 13:41
On 6 December 2024, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elnur Mammadov met with the delegation headed by Joshua Huck, Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs of the United States.
At the meeting, issues of bilateral and multilateral cooperation between Azerbaijan and the United States, as well as prospects of the normalization process between Azerbaijan and Armenia, were discussed.
The importance of historical cooperation relations between Azerbaijan and the United States in a number of directions and the importance of developing bilateral relations within the framework of mutual interests were noted. Azerbaijan–US cooperation within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), hosted by Azerbaijan in November of the current year, was highly appreciated.
Deputy Minister Elnur Mammadov informed the other side about the situation in the region in the post-conflict period and the negotiations conducted on the peace agreement between Azerbaijan and Armenia. Despite significant progress in the negotiations on the peace agreement, the continuing claims against the territorial integrity and sovereignty of our country in the Constitution of Armenia, legislative acts, as well as in international organizations and courts, were once again recalled, and the importance of abandoning these claims was emphasized.