No:485/24, Nazir Ceyhun Bayramovun İsveçrə Konfederasiyasının Federal Xarici İşlər Nazirliyinin dövlət katibi Aleksandr Fasel ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
05 dekabr 2024 21:40
5 dekabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ATƏT-in Nazirlər Şurasının 31-ci iclasında iştirakı çərçivəsində İsveçrə Konfederasiyasının Federal Xarici İşlər Nazirliyinin dövlət katibi Aleksandr Fasel ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və İsveçrə arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığın perspektivləri, ATƏT çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri, habelə regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri müzakirə edilib.
İsveçrə tərəfi, həmçinin postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət, Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi barədə məlumatlandırılıb. Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh müqaviləsinin bağlanması ilə bağlı əldə olunan irəliləyişlərə baxmayaraq, Ermənistanın Azərbaycana qarşı ərazi iddialarını davam etdirməsinin sülh prosesinə maneə törətdiyi diqqətə çatdırılıb.

No:485/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Alexandre Fasel, State Secretary of the Federal Department of Foreign Affairs of the Swiss Confederation
05 December 2024 21:40
On 5 December 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Alexandre Fasel, State Secretary of the Federal Department of Foreign Affairs of the Swiss Confederation, within the framework of his participation in the 31st meeting of the OSCE Ministerial Council.
At the meeting, prospects for bilateral and multilateral cooperation between Azerbaijan and Switzerland, issues of cooperation within the framework of the OSCE, as well as regional and international security issues were discussed.
The Swiss side was also informed about the current situation in the region in the post-conflict period and the Azerbaijan–Armenia normalization process. Despite the progress achieved regarding the conclusion of the peace treaty between Azerbaijan and Armenia, it was stressed that Armenia’s continuation of territorial claims against Azerbaijan hinders the peace process.