No:485/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan qəbirlərinə qarşı edilən vandallıq aktları ilə bağlı şərhi
17 oktyabr 2022 10:30
Son günlər sosial şəbəkələrdə radikal ermənilər tərəfindən Azərbaycan qəbirstanlıqlarının dağıdılması videoları yayılıb. Təhqiramiz ifadələrlə Azərbaycanlıların qəbirlərinə qarşı vandallıq aktlarının törədildiyi, qəbir daşlarının yük maşını ilə dağıdıldığı bu görüntülər Ermənistan tərəfindən uzun illər ərzində həyata keçirilən Azərbaycan irsinin məhv edilməsi siyasətinin növbəti bariz nümunəsidir.
Məlum olduğu kimi Ermənistan, ərazisində tarixən məskunlaşan Azərbaycanlılara məxsus tarixi,mədəni, dini irsi məqsədyönlü şəkildə məhv etməklə yanaşı, 30 ilə yaxın işğal altında saxladığı Qarabağ və ətraf rayonlarda da misligörünməmiş dağıntılar törədib, tarixi-dini abidələri yerlə yeksan edib, qəbirstanlıqlara qarşı vandallıq aktları həyata keçirib, beləliklə də bu ərazilərdəki Azərbaycanlı izlərini tamamilə silməyə çalışıb. Ermənistanın həyata keçirdiyi qeyri-qanuni fəaliyyət, o cümlədən müəllifi olduğu urbisid, ekosid və kultursid aktları ilə bağlı faktlar toplanaraq beynəlxalq təşkilatlara təqdim olunub.
Azərbaycan ərazilərində qanunsuz məskunlaşan radikal erməni əhali, hətta hərbi əməliyyatlar bitdikdən sonra Azərbaycan ərazilərini tərk edən zaman infrastruktura, abidələrə, ətraf mühitə zərər vurub.
Bu, nifrət zəminində törədilmiş cinayətlərin qarşısının alınması, cinayətkarların cəzalandırılması istiqamətində indiyədək Ermənistanın aidiyyəti qurumları tərəfindən heç bir addım atılmayıb. Bunun səbəbi, Azərbaycan irsinin məhv edilməsi siyasətinin Ermənistanda dövlət səviyyəsində aparılmasıdır.
Ermənistan tərəfindən 30 illik işğal dövründə UNESCO missiyasının bölgəyə səfərinin qarşısının alınması, Azərbaycan ərazilərini azad etdikdən sonra missiyanı bölgəyə dəvət etsə də yenidən Ermənistanın destruktiv mövqeyinə görə UNESCO missiyasının səfərinin hələ də baş tutmaması dərin təəssüf doğurur. Yayılan video görüntülər Ermənistanın nədən beynəlxalq missiyanın bölgəyə səfərində maraqlı olmadığını aydın şəkildə göstərir.
Radikal ermənilər tərəfindən törədilən bu vandallıq əməlləri kövrək post-münaqişə mərhələsində iki dövlət arasında normallaşma prosesinə zərbədir.
Azərbaycan tərəfindən, azad olunmuş ərazilərdəki böyük dağıntılar, video görüntülər şəklində yayılmış vandallıq aktları müvafiq şəkildə toplanıb, sənədləşdirilir və bu əməllərə, o cümlədən vurulmuş zərərə görə Ermənistan tərəfinin cavab verməsi üçün müvafiq addımlar atılır.
Beynəlxalq ictimaiyyət Ermənistan tərəfindən yalnız Azərbaycanın deyil, eləcə də bəşəriyyətin irsinə qarşı törədilən vəhşiliklərlə bağlı susmamalıdır.

No:485/22, Commentary of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan regarding acts of vandalism against Azerbaijani graves
In recent days, videos of the destruction of Azerbaijani cemeteries by radical Armenians have been circulated in social networks. These images, where acts of vandalism are committed against the graves of Azerbaijanis with insulting expressions and gravestones are destroyed by trucks, are another clear example of the policy of destroying Azerbaijani heritage carried out by Armenia for many years.
Armenia, in addition to purposefully destroying the historical, cultural and religious heritage of Azerbaijanis who have historically settled in its territory, has also caused unprecedented destruction in Karabakh and surrounding regions, which it has occupied for nearly 30 years, destroyed historical and religious monuments, and committed acts of vandalism against cemeteries, and thereby tried to completely erase the trace of Azerbaijanis in these areas. The facts related to the illegal activities carried out by Armenia, including the acts of urbicide, ecocide and culturicide, of which it is the author, were collected and presented to international organizations.
Armenian population who illegally settled in the territories of Azerbaijan damaged the infrastructure, monuments, and the environment even while leaving the territories of Azerbaijan after the end of the military operations.
So far, no steps have been taken by the relevant authorities of Armenia in the direction of preventing hate crimes and punishing the perpetrators. The reason for this is that the policy of destruction of Azerbaijani heritage is carried out at the state level in Armenia.
It is deeply regrettable that the visit of the UNESCO mission to the region was prevented during the 30-year occupation period by Armenia, and that the visit of the UNESCO mission has not yet taken place due to the destructive position of Armenia, even though Azerbaijan invited the mission to the region after liberating its territories. The circulating videos clearly show why Armenia is not interested in the visit of the international mission to the region.
These acts of vandalism committed by radical Armenians are a blow to the normalization process between the two states in the fragile post-conflict stage.
Large-scale destruction in the liberated areas and the acts of vandalism spread in the form of video images are collected and documented accordingly by Azerbaijan, and appropriate steps are taken so that Armenia is responsible for these acts, including for the caused damage.
The international community should not be silent about the atrocities committed by Armenia not only against the heritage of Azerbaijan, but also against the heritage of humanity.