No:482/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Slovakiya Respublikasının xarici və Avropa işləri naziri Yuray Blanar ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
05 dekabr 2024 21:03
5 dekabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ATƏT Nazirlər Şurasının 31-ci iclasında iştirakı çərçivəsində Slovakiya Respublikasının xarici və Avropa işləri naziri Yuray Blanar ilə görüşüb.
Görüş zamanı, Azərbaycan-Slovakiya strateji tərəfdaşlıq əlaqələri, COP29 çərçivəsində əldə olunmuş əhəmiyyətli qərarlar, habelə postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət müzakirə olunub.
COP29 çərçivəsində iki ölkə rəhbərləri arasında keçirilmiş görüş məmnunluqla xatırlanıb. Bu xüsusda, Azərbaycan və Slovakiya arasında dostluq, qarşılıqlı hörmət və faydalı əməkdaşlığa əsaslanan strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişafı istiqamətində qarşılıqlı yüksək səviyyəli səfərlərin həyata keçirilməsinin, eləcə də siyasi məsləhətləşmələrin davam etdirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb. İqtisadiyyat, ticarət, habelə energetika sahələri üzrə əməkdaşlığın inkişafı üçün geniş perspektivlərin mövcudluğu və əldə olan imkanlardan istifadə olunmasının zəruriliyi diqqətə çatdırılıb.
Qarşı tərəf, ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) sədrliyi, COP29-un yekunları barədə ətraflı məlumatlandırılıb, sessiya çərçivəsində Bakı Maliyyə Məqsədi daxil olmaqla, bir sıra vacib qərarların qəbul olunduğu qeyd edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, bərpa və yenidənqurma işləri, habelə sülh səyləri barədə ətraflı məlumat verib. Delimitasiya, eləcə də sülh sazişi istiqamətində əldə olunan irəliləyişlər qeyd olunmaqla yanaşı, Ermənistan konstitusiyasında və qanunvericilik aktlarında mövcud ərazi iddialarının yaratdığı maneələr diqqətə çatdırılıb. İki ölkə arasında bərpa və yenidənqurma işləri, eləcə də minatəmizləmə sahəsində birgə səylər nəzərdən keçirilib.

No:482/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Juraj Blanár, Minister of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic
05 December 2024 21:03
On 5 December 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Juraj Blanár, Minister of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic, within the framework of his participation in the 31st meeting of the OSCE Ministerial Council.
During the meeting, Azerbaijan–Slovakia strategic partnership relations, important decisions achieved within the framework of COP29, as well as the current situation in the region in the post-conflict period were discussed.
The meeting held between the leaders of the two countries within the framework of COP29 was recalled with satisfaction. In this regard, the importance of carrying out mutual high-level visits, as well as continuing political consultations in the direction of developing strategic partnership relations between Azerbaijan and Slovakia based on friendship, mutual respect and beneficial cooperation, was emphasized. The existence of broad prospects for the development of cooperation in the fields of economy, trade, as well as energy, and the necessity of using the available opportunities were stressed.
The other side was informed in detail about our country’s Presidency of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) and the outcomes of COP29, and it was noted that a number of important decisions, including the Baku Finance Goal, were adopted within the framework of the session.
Minister Jeyhun Bayramov also provided detailed information on the current situation and realities in the region in the post-conflict period, restoration and reconstruction works, as well as peace efforts. Along with noting the progress achieved in the direction of delimitation, as well as the peace agreement, the obstacles created by existing territorial claims in the Constitution and legislative acts of Armenia were pointed out. Joint efforts between the two countries in the fields of restoration and reconstruction works, as well as mine clearance, were reviewed.