No:448/25, Xarici İşlər Nazirliyində 2025-2026-cı illər üzrə “Diplomatiya Könüllüləri” qrupuna qəbul olunmuş könüllülərlə ilkin tanışlıq görüşünə dair mətbuat məlumatı
02 dekabr 2025 16:46
2 dekabr 2025-ci il tarixində Xarici İşlər Nazirliyinin inzibati binasında 2025-2026-cı illər üzrə “Diplomatiya Könüllüləri” qrupuna qəbul olunmuş könüllülərlə ilkin tanışlıq görüşü keçirilib.
Görüşdə Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi, mətbuat katibi Ayxan Hacızadə və Kadrlar idarəsinin rəisi Raman Məmmədov çıxış edib.
Görüş zamanı könüllülərə Xarici İşlər Nazirliyin iş fəaliyyəti, strukturu, Nazirliyin nəzdində fəaliyyət göstərən “Diplomatiya Könüllüləri” qrupunun fəaliyyəti, proqramın məzmunu barədə ətraflı məlumat verilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin dövlət qurumlarının fəaliyyətinə könüllülərin cəlb olunması tapşırığını rəhbər tutaraq, 1 iyun 2019-cu il tarixində Xarici İşlər Nazirliyi nəzdində beynəlxalq münasibətlər və digər əlaqəli sahələr üzrə təhsil alan tələbələr, o cümlədən məzunlardan ibarət “Diplomatiya Könüllüləri” qrupunun təsis edildiyi diqqətə çatdırılıb. Qrupun əsasının qoyulmasından etibarən 300 nəfərin artıq könüllü proqramından məzun olduğu bildirilib.
Cari ilin avqust ayında diplomatiya könüllüləri sıralarına elan olunmuş qəbul prosesi nəticəsində, Nazirliyin rəsmi vebsaytında yaradılmış elektron sistem vasitəsilə 1000-dən artıqnamizədin üzvlük üçün qeydiyyatdan keçdiyi (ötən il təqribən 400 nəfər müraciət edib),müəyyən olunmuş tələblərə uyğun namizədlərlə onlayn müsahibə mərhələsinin nəticələrinə əsasən isə 95 nəfər namizədin diplomatiya könüllüləri sıralarına cəlb olunduğu qeyd edilib.
6 aylıq könüllülük proqramı çərçivəsində könüllü sıralarına cəlb olunmuş gənclərin XİN-in strukturu ilə tanışlığının təmin edilməsi, onlara iş prosesində lazım ola biləcək məlumatların verilməsi, habelə fəaliyyətlərində praktiki bacarıqların aşılanması məqsədilə XİN-in struktur bölmələrində təcrübəyə, habelə təcrübə çərçivəsində müxtəlif mövzular üzrə təlimlərə, o cümlədən bir sıra dövlət qurumları və işğaldan azad olunmuş ərazilərə səfərlərə cəlb olunmasının nəzərdə tutulduğu qeyd edilib.
Təşkil olunacaq proqramın əsas məqsədinin könüllülərin postmünaqişə dövründə xarici siyasət prioritetlərimiz, ölkəmizin ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərinin dinamikası, regional və beynəlxalq təşəbbüslər, müdafiə, enerji təhlükəsizliyi, nəqliyyat və kommunikasiyalar, iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə, parlament diplomatiyası və s. istiqamətlər üzrə həyata keçirilən tədbirlər, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan bərpa və quruculuq işləri, Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma prosesi, habelə diplomat olmaq istəyən gənclər üçün vacib bilik və bacarıqlar kimi istiqamətlərdə məlumatlılığının artırılması olduğu diqqətə çatdırılıb.

No:448/25, Press release on the introductory meeting with volunteers admitted to the “Diplomacy Volunteers” group for 2025–2026 at the Ministry of Foreign Affairs
02 December 2025 16:46
On 2 December 2025, an introductory meeting was held at the administrative building of the Ministry of Foreign Affairs with volunteers admitted to the “Diplomatic Volunteers” group for 2025–2026.
The meeting featured remarks by the Head of the Press Service Department and Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, Aykhan Hajizada, and the Head of the Human Resources Department, Raman Mammadov.
During the meeting, the volunteers were provided with detailed information about the activities and structure of the Ministry of Foreign Affairs, as well as the work of the “Diplomatic Volunteers” group operating under the Ministry and the content of the program.
It was noted that, guided by the instruction of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, to involve volunteers in the activities of state institutions, the “Diplomatic Volunteers” group—comprising students and graduates studying international relations and other related fields—was established under the Ministry of Foreign Affairs on 1 June 2019. Since its establishment, more than 300 individuals have graduated from the volunteer program.
It was highlighted that, as a result of the admission process announced in August this year, more than 1,000 candidates registered for membership through the electronic system created on the Ministry’s official website (compared to approximately 400 applicants last year). Following the results of the online interview stage conducted with candidates who met the established requirements, 95 candidates were selected to join the “Diplomatic Volunteers” group.
Within the framework of the 6-month volunteer program, it is envisaged to familiarize the volunteers with the structure of the Ministry, provide them with the necessary knowledge for their work, and equip them with practical skills. In this regard, the volunteers will be engaged in internships within the structural divisions of the Ministry, as well as in various training sessions on different topics, including visits to a number of state institutions and the liberated territories.
It was emphasized that the main objective of the program is to enhance the volunteers’ awareness of Azerbaijan’s foreign policy priorities in the post-conflict period, the dynamics of the country’s bilateral and multilateral relations, regional and international initiatives, as well as areas such as defense, energy security, transport and communications, climate change, parliamentary diplomacy, and reconstruction and development efforts in the liberated territories. The program also aims to provide essential knowledge and skills for young people aspiring to become diplomats, including information on the normalization process between Azerbaijan and Armenia.