No:436/24, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin İordaniya tərəfinin erməni əsilli rejissorun Azərbaycan əleyhinə çəkdiyi filmi “Oskar” nominasiyasından geri götürməsi ilə bağlı medianın sualına cavabı
10 noyabr 2024 10:25
Sual: Bir sıra erməni mediası tərəfindən yayılan xəbərlərə əsasən, İordaniya Kral Film Komissiyası erməni rejissor Sarin Hayrapetyanın “mənim şirin torpağım” filmini 2025-ci ildə “ən yaxşı xarici film” nominasiyası üzrə “Oskar” mükafatına təqdim etmək üçün seçsə də, film sonradan Azərbaycanın İordaniya tərəfinə “diplomatik təzyiqi” ilə “Oskar” nominasiyasından geri götürülüb. Bu xəbəri necə şərh edərdiz?
Cavab: Cari ilin sentyabr ayında erməni əsilli İordaniyalı rejissor Sarin Hayrapetyanın çəkdiyi “mənim şirin torpağım” adlı filminin “ən yaxşı xarici film” nominasiyası üzrə “Oskar” mükafatına təqdim edilmək üçün seçilməsinə baxmayaraq, filmin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşı olduğu nəzərə alınaraq, Azərbaycan tərəfinin narahatlığı dərhal İordaniya tərəfinə çatdırılıb.
Erməni tərəfinin iddiasının əksinə, burada hər hansı bir təzyiqdən söhbət gedə bilməz. Məhz İordaniya Kral Film Komissiyasının müstəqil şəkildə qəbul etdiyi qərar nəticəsində film sonda “Oskar” mükafatına təqdim edilməyib və İordaniyada filmin nümayişi dayandırılıb. İordaniya tərəfinin bu qərarını alqışlayırıq.

No:436/24, Response by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, to the media inquiry on Jordan’s withdrawal of the film produced by an Armenian director against Azerbaijan from the “Oscar” nomination
10 November 2024 10:25
Question: According to the news disseminated by some Armenian media, despite the Royal Film Commission of Jordan has selected Armenian director Sarin Hayrapetyan's film “My Sweet Land” to be submitted to the “Oscar” award in the nomination “Best Foreign Film” in 2025, later, due to “diplomatic pressure” of Azerbaijan on the Jordanian side, it was withdrawn from the “Oscar” nomination. How would you comment this news?
Answer: Although this September the film “My Sweet Land” directed by Jordanian-Armenian Sarin Hayrapetyan was selected to be submitted for 2025 “Oscar” “Best Foreign Film” nomination, considering that the film is against the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan, the Azerbaijani side have immediately conveyed concerns to the Jordanian side.
Contrary to the claim of the Armenian side, there is no question of any pressure here. It was the independent decision of the Jordanian Royal Film Commission not to submit the film for the “Oscar” award and to stop the screening of the film in Jordan. We welcome this decision of the Jordanian side.