No:434/25, Nazir Ceyhun Bayramovun İranın xarici işlər nazirinin müavini Vahid Cəlalzadə ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
24 noyabr tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ölkəmizdə səfərdə olan İran İslam Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Vahid Cəlalzadəni qəbul edib.
Görüş zamanı, iki ölkə arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq gündəliyi, eləcə də regional məsələlər müzakirə olunub.
Azərbaycanla İran arasında dost münasibətlərin inkişafında ölkə liderləri arasında təmasların, o cümlədən mövcud siyasi dialoqun və Parlamentlərarası əlaqələrin vacibliyi, ümumi maraq kəsb edən məsələlərin müzakirəsinin əməkdaşlığın genişləndirilməsinə töhfə verdiyi vurğulanıb. İran İslam Respublikasının Prezidenti Məsud Pezeşkianın ölkəmizə bu il həyata keçirdiyi iki səfərin münasibətlərə əlavə təkan verdiyi qeyd olunub.
İki ölkə arasında siyasi, iqtisadi, ticarət, enerji təhlükəsizliyi, nəqliyyat və kommunikasiyalar sahələri üzrə əməkdaşlığın perspektivlərini müzakirə edən tərəflər, xüsusilə Azərbaycan və İran tərəfindən icra olunan bir sıra layihələrin regionumuzdan keçən nəqliyyat dəhlizlərinin inkişafında mühüm rol oynadığını bildiriblər.

No:434/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Vahid Jalalzadeh
24 November 2025 12:49
On 24 November, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran Vahid Jalalzadeh, who is visiting our country.
During the meeting, the bilateral and multilateral cooperation agenda between the two countries, as well as regional issues, were discussed.
The importance of contacts between the leaders of the two countries, including the existing political dialogue and inter-parliamentary relations, in the development of friendly relations between Azerbaijan and Iran was emphasized, and it was noted that discussions on issues of mutual interest contribute to the expansion of cooperation. It was noted that the two visits paid by the President of the Islamic Republic of Iran Masoud Pezeshkian to our country this year have given an additional impetus to relations.
The sides discussed the prospects for cooperation between the two countries in the fields of politics, economy, trade, energy security, transport and communications, and noted in particular that a number of projects implemented by Azerbaijan and Iran play an important role in the development of transport corridors passing through our region.