No:426/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Braziliya Federativ Respublikasının xarici işlər naziri Mauro Vieira ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
23 oktyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Rusiya Federasiyasının Kazan şəhərində keçirilən BRICS Zirvəsi çərçivəsində Braziliya Federativ Respublikasının xarici işlər naziri Mauro Vieira ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Braziliya arasında ikitərəfli, çoxtərəfli əməkdaşlıq istiqamətləri, habelə BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) hazırlıq işlərindən irəli gələn məsələlər müzakirə olunub.
İki ölkə arasında mövcud siyasi dialoqun daha da inkişaf etdirilməsi istiqamətində qarşılıqlı səfər və təmasların artırılmasının əhəmiyyəti qeyd olunub.
Ölkələrimiz arasında keçirilən siyasi məsləhətləşmələrin əməkdaşlıq imkanlarının müzakirəsi baxımından faydalı olduğu diqqətə çatdırılıb.
Azərbaycan və Braziliya arasında mövcud ticarət dövriyyəsinin əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi üzrə prioritetlərə uyğun olmadığı, bu xüsusda iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişafı istiqamətində mövcud imkanlardan istifadə olunmasının vacibliyi qeyd edilib.
COP29 çərçivəsində aparılan danışıqlar prosesi, irəli sürülən sədrlik təşəbbüsləri və prioritetləri, habelə hazırlıq işlərinin vəziyyəti barədə ətraflı məlumat verən nazir Ceyhun Bayramov COP sədrliklərinin Üçlüyü (“Troika”) formatında əməkdaşlığın prosesin davamlılığının təmin olunması istiqamətində əhəmiyyətini vurğulayıb. COP29 sədrliyimizin əsas prioritetlərindən biri olan iqlim dəyişikliyi ilə mübarizəyə maliyyə vəsaitlərinin cəlbi istiqamətində əhəmiyyətli tərəqqinin əldə olunmasına dair ümidvarlıq ifadə edilib.

No:426/24, Press release on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and Mauro Vieira, Minister of Foreign Affairs of the Federal Republic of Brazil
23 October 2024 19:16
On 23 October 2024, Jeyhun Bayramov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan had a meeting with Mauro Vieira, Minister of Foreign Affairs of the Federal Republic of Brazil within the framework of the BRICS Summit held in Kazan, Russia.
At the meeting, bilateral and multilateral cooperation directions between Azerbaijan and Brazil, as well as the matters related to the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) preparations were discussed.
Significance of fostering more reciprocal visits and interactions to advance the current political discourse between the two countries was mentioned.
It was pointed out that the political consultations held between our countries are useful in terms of discussing cooperation opportunities.
It was stated that the current trade turnover between Azerbaijan and Brazil does not correspond to the priorities for further deepening of cooperation, and in this regard, the importance of using existing opportunities to develop economic and trade relations was mentioned.
Minister Jeyhun Bayramov gave comprehensive details on the negotiation process, the proposed presidency initiatives and priorities, and the status of preparatory works of COP29, and underlined the value of collaboration in COP presidencies’ Troika format to maintain the sustainability of the process.
It was mentioned that we are looking forward to achieve substantial progress in bringing financial resources to climate action which is one of the top priorities of our COP29 presidency.