No:425/24, Xəzər dənizi məsələləri üzrə Yüksək Səviyyəli İşçi Qrupunun doqquzuncu iclasına dair mətbuat məlumatı
23 oktyabr 2024 18:48
22-23 oktyabr 2024-cü il tarixində Astana şəhərində Xəzər Dənizi Məsələləri üzrə Yüksək Səviyyəli İşçi Qrupunun (YSİQ) doqquzuncu iclası keçirilib.
Danışıqlarda Azərbaycan Respublikasının (rəhbər – S.Şərifov), İran İslam Respublikasının (rəhbər – Ə.Cahangiri), Qazaxıstan Respublikasının (rəhbər – Z.Amanjolova), Rusiya Federasiyasının (rəhbər – M.Petrakov) və Türkmənistanın (rəhbər – M.Atacanov) nümayəndə heyətləri iştirak ediblər.
İclasa Qazaxıstan nümayəndə heyətinin rəhbəri Z.Amanjolova sədrlik edib.
Tərəflər Xəzər dənizində düz çıxış xətlərinin çəkilməsi metodikasının müzakirəsini davam etdiriblər.
İclas çərçivəsində tərəflər Xəzər dənizində əməkdaşlığın icmalını həyata keçiriblər, Xəzəryanı dövlətlərin xarici işlər nazirlərinin Türkmənistanda növbəti görüşünə hazırlıq məsələlərini, habelə beştərəfli sənəd layihələri üzrə danışıqlar prosesinin gedişatını müzakirə ediblər.
Nümayəndə heyətləri görüşün yüksək səviyyədə təşkilinə görə Qazaxıstan Respublikasına minnətdarlıqlarını bildiriblər.
YSİQ-in növbəti iclası diplomatik kanallarla razılaşdırılacaq tarixlərdə Türkmənistanda keçiriləcək.

No:425/24, Press release on the 9th meeting of the high-level working group on Caspian Sea issues
On 22–23 October 2024, the 9th meeting of the high-level working group on Caspian Sea issues took place in Astana.
Delegations of the Republic of Azerbaijan (head of delegation - S. Sharifov), the Islamic Republic of Iran (head of delegation - A. Jahangiri), the Republic of Kazakhstan (head of delegation – Z. Amanzholova), the Russian Federation (head of delegation - M. Petrakov) and Turkmenistan (head of delegation - M. Atadzhanov) attended the negotiations.
The meeting was chaired by Z. Amanzholova, head of the Kazakh delegation.
The parties continued to discuss the methodology of drawing straight baselines in the Caspian Sea.
During the meeting, the parties reviewed the cooperation in the Caspian region, discussed preparations for the next meeting of the Caspian littoral states' foreign ministers in Turkmenistan, as well as the discourse of the negotiation process on the draft multilateral documents.
The delegations expressed their gratitude to the Republic of Kazakhstan for professional organization of the meeting.
Next meeting of high-level working group will take place in Turkmenistan and the time will be agreed through diplomatic channels.