No:414/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Gürcüstanın xarici işlər naziri Maka Botçorişvili ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
31 oktyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Özbəkistan Respublikasının Səmərqənd şəhərinə işgüzar səfəri çərçivəsində Gürcüstanın xarici işlər naziri Maka Botçorişvili ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və Gürcüstan arasında strateji tərəfdaşlığın siyasi, təhlükəsizlik, iqtisadi və nəqliyyat, humanitar istiqamətlər üzrə inkişaf perspektivləri, eləcə də regional gündəmdə yer alan aktual məsələlər ətrafında ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb.
Azərbaycan və Gürcüstan arasında mövcud strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin yüksək səviyyəsindən məmnunluq ifadə olunub, iki ölkə arasında formalaşmış fəal siyasi dialoqun, regional platformaların əlaqələrin möhkəm əsasını təşkil etdiyi qeyd olunub.
Nazirlər regionda dayanıqlı sülhün və sabitliyin təmin olunması üçün birgə səylərin önəmini qeyd ediblər.

No:414/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of Georgia Maka Botchorishvili
31 October 2025 13:09
On 31 October 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov, within the framework of his working visit to the city of Samarkand of the Republic of Uzbekistan, met with the Minister of Foreign Affairs of Georgia Maka Botchorishvili.
During the meeting, a detailed exchange of views was held on the prospects for the development of the strategic partnership between Azerbaijan and Georgia in political, security, economic, transport and humanitarian areas, as well as on current issues on the regional agenda.
Satisfaction was expressed with the high level of existing strategic partnership relations between the two countries, and it was noted that the active political dialogue established between the two countries, as well as regional platforms, constitute a solid foundation for relations.
The ministers noted the importance of joint efforts to ensure sustainable peace and stability in the region.