No:413/25, Azərbaycan və Belarus Xarici İşlər Nazirlikləri arasında konsulluq məsləhətləşmələrinə dair mətbuat məlumatı
Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Belarus Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi arasında növbəti konsulluq məsləhətləşmələri keçirilib.
Konsulluq məsləhətləşmələrində Azərbaycan nümayəndə heyətinə Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq idarəsinin rəisi Emil Səfərov, Belarus nümayəndə heyətinə isə Belarus Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq baş idarəsinin rəisi Kojan Andrey Vyaçeslavoviç rəhbərlik edib.
Məsləhətləşmələrdə hər iki tərəfin xarici siyasət orqanlarının məsul əməkdaşları, Azərbaycan Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyinin, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin, Dövlət Miqrasiya Xidmətinin və Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin rəsmiləri, həmçinin, Belarus Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin və Belarus Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı Səfirliyinin əməkdaşları iştirak ediblər.
Məsləhətləşmələr zamanı konsulluq sahəsi üzrə iki ölkə arasında əlaqələrin hazırkı vəziyyəti və perspektivləri, bu sahədə ikitərəfli müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsi imkanları müzakirə olunub.

No:413/25, Press release on consular consultations between the Ministries of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Belarus
30 October 2025 21:15
Regular consular consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Belarus were held in the city of Baku.
At the consular consultations, the delegation of Azerbaijan was led by the Head of the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Emil Safarov, and the delegation of Belarus was led by the Head of the Main Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Belarus Andrey Vyacheslavovich Kozhan.
Designated officials from both sides’ foreign policy bodies attended the consultations, along with representatives of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan, the State Committee for Family, Women and Children Affairs, the State Migration Service, and the State Service for Mobilization and Conscription, as well as employees of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Belarus and the Embassy of the Republic of Belarus in the Republic of Azerbaijan.
During the consultations, the current state and prospects of relations between the two countries in the consular sphere, as well as opportunities for expanding the bilateral legal framework in this field were discussed.