No:405/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Türkiyə Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Ayşe Berris Ekinci ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
27 oktyabr 2025 17:55
27 oktyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Türkiyə Respublikasının ölkəmizdə səfərdə olan xarici işlər nazirinin müavini Ayşe Berris Ekincini qəbul edib.
Görüş zamanı Azərbaycan-Türkiyə müttəfiqliyindən irəli gələn mövzular, habelə regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunub.
Azərbaycan Respublikası ilə Türkiyə Respublikası arasında müttəfiqlik münasibətlərini təsbit edən tarixi Şuşa Bəyannaməsinin mövcud qardaşlıq və dostluq əlaqələrimizin təcəssümü olduğu bildirilib. Liderlərimizin təlimatı ilə çoxölçülü müttəfiqlik münasibətlərimizin siyasi, təhlükəsizlik, iqtisadi, ticarət, enerji, nəqliyyat, kommunikasiyalar, mədəni-humanitar və s. aspektləri üzrə əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsi istiqamətində fəaliyyətin vacibliyi vurğulanıb.
Azərbaycan və Türkiyənin bütün beynəlxalq təşkilatlarda, xüsusilə də ailəmiz hesab olunan Türk Dövlətləri Təşkilatında birgə səylərimizin təqdirəlayiq olduğu vurğulanıb, bu il Qəbələdə keçirilmiş sammitin təşkilatın daha da gücləndirilməsinə xidmət edəcəyinə əminlik ifadə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfi Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi və onun müxtəlif aspektləri, Vaşinqton sammitindən irəli gələn məsələlər barədə ətraflı məlumatlandırıb.
Yaxın Şərqdə, Qəzza bölgəsində, Suriyada və Afrika ölkələrində mövcud səylər, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər ikitərəfli və regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Eyni gündə, Azərbaycan və Türkiyə Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin növbəti raundu keçirilib. Siyasi məsləhətləşmələrdə Azərbaycan nümayəndə heyətinə xarici işlər nazirinin müavini Samir Şərifov, Türkiyə nümayəndə heyətinə isə xarici işlər nazirinin müavini Ayşe Berris Ekinci rəhbərlik edib.

No:405/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye Ayşe Berris Ekinci
27 October 2025 17:55
On 27 October 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye Ayşe Berris Ekinci, who is on a visit to our country.
During the meeting, topics arising from the Azerbaijan-Türkiye alliance, as well as regional and international security issues were discussed.
It was stated that the historic Shusha Declaration, which enshrines allied relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Türkiye, is a manifestation of our existing brotherly and friendly ties. It was emphasized that, under the instruction of our leaders, it is important to further strengthen cooperation across political, security, economic, trade, energy, transport, communications, cultural-humanitarian and other aspects of our multidimensional allied relations.
It was emphasized that the joint efforts of Azerbaijan and Türkiye in all international organizations, especially in the Organization of Turkic States, which is considered our family, are commendable, and confidence was expressed that the summit held in Gabala this year will serve to further strengthen the organization.
Minister Jeyhun Bayramov informed the other side in detail about the Azerbaijan-Armenia normalization process and its various aspects, as well as issues arising from the Washington summit.
An exchange of views was held on the ongoing efforts in the Middle East, the Gaza region, Syria and African countries, as well as on other bilateral and regional issues of mutual interest.
On the same day, the next round of political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and Türkiye was held. At the political consultations, the Azerbaijani delegation was led by Deputy Minister of Foreign Affairs Samir Sharifov, and the Turkish delegation was led by Deputy Minister of Foreign Affairs Ayşe Berris Ekinci.