No:403/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Türk Dövlətləri Təşkilatının baş katibi Kubanıçbek Omuralıyev ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
24 oktyabr 2025 15:56
24 oktyabr 2025-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ölkəmizdə səfərdə olan Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) baş katibi Kubanıçbek Omuralıyevi qəbul edib.
Görüş zamanı, tərəflər ölkəmizin TDT çərçivəsində sədrliyinin prioritetlərini, təşkilatın gündəliyində duran məsələləri və gələcək planları müzakirə ediblər.
Nazir Ceyhun Bayramov təşkilatımız çərçivəsində dostluq, qardaşlıq və bütün sahələrdə əməkdaşlığın gücləndirilməsinin əsas prioritet olduğunu, Azərbaycanın bu potensialın reallaşması istiqamətində Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində atılan addımları, təşəbbüsləri və ideyaları daim dəstəklədiyini, təşkilatın katibliyinin və beynəlxalq təşkilatlarda müşahidəçi statusunun daha da gücləndirilməsinin və genişləndirilməsinin vacib olduğunu vurğulayıb.
Tərəflər ötən il Şuşada keçirilmiş qeyri-rəsmi sammitin, sammit zamanı qəbul edilmiş Qarabağ Bəyannaməsinin, habelə bu il Qəbələdə keçirilmiş sammit zamanı qəbul edilmiş qərarların təşkilat çərçivəsində çoxşaxəli əməkdaşlıq üçün əhəmiyyətini qeyd ediblər. Baş katib ölkəmiz tərəfindən təşkil edilmiş tədbirlərin uğurlu təşkilinə görə təbriklərini çatdırıb.
Azərbaycanın Qəbələ sammiti zamanı irəli sürdüyü təşəbbüslərin icra edilməsi istiqamətində addımlar nəzərdən keçirilib.

No:403/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Secretary General of the Organization of Turkic States Kubanychbek Omuraliev
24 October 2025 15:56
On 24 October 2025, the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov received the Secretary General of the Organization of Turkic States (OTS) Kubanychbek Omuraliev, who is on a visit to our country.
During the meeting, the sides discussed the priorities of our country’s chairmanship within the OTS, the issues on the organization’s agenda, and future plans.
Minister Jeyhun Bayramov emphasized that strengthening friendship, brotherhood and cooperation in all fields within our organization is a main priority, that Azerbaijan always supports the steps, initiatives and ideas taken within the framework of the Organization of Turkic States towards realizing this potential, and that it is important to further strengthen and expand the Secretariat of the organization and its observer status in international organizations.
The sides noted the importance of the informal summit held in Shusha last year, the Garabagh Declaration adopted during the summit, as well as the decisions adopted during the summit held in Gabala this year for multifaceted cooperation within the organization. The Secretary General conveyed his congratulations on the successful organization of the events held by our country.
Steps towards the implementation of the initiatives put forward by Azerbaijan during the Gabala summit were reviewed.