No:397/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Rusiya Federasiyasının xarici işlər naziri Sergey Lavrov ilə telefon danışığına dair məlumatı
13 sentyabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Rusiya Federasiyasının xarici işlər naziri Sergey Lavrov arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı bölgədə baş vermiş toqquşmalar və gərginlik müzakirə edilib.
Nazir Ceyhun Bayramov bölgədə Ermənistan silahlı qüvvələrinin genişmiqyaslı təxribatları nəticəsində yaranmış son vəziyyət, habelə təcavüzün qarşısının alınması məqsədilə Azərbaycan tərəfindən atılan addımlar barədə məlumat verib. Ermənistanın son ay ərzində mütəmadi olaraq mövqelərimizi atəşə tutması, ərazilərimizin minalanması işini davam etdirməsi, üçtərəfli bəyanatlara zidd olaraq erməni silahlı birləşmələrini ərazilərimizdən tam olaraq çıxarmadığı vurğulanıb.
Sergey Lavrov bölgədə qarşıdurmaya yol verilməməsinin zəruri olduğunu, habelə Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya Federasiyası liderləri arasında imzalanmış üçtərəfli bəyanatların tam şəkildə icrasının əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.

No:397/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the phone conversation of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov
On September 13, 2022, a phone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov, and the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov.
During the phone conversation, the clashes and tension in the region were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov informed his interlocutor on the recent situation in the region as a result of large-scale provocations by the Armenian armed forces, as well as the steps taken by Azerbaijan to prevent aggression. It was emphasized that during the last month, Armenia regularly opened fire at our positions, continued the mining of our territories, and, contrary to tripartite statements, did not completely remove the Armenian armed forces from our territories.
Sergey Lavrov pointed out that it is necessary to avoid conflict in the region, as well as the importance of the full implementation of the trilateral statements signed between the leaders of Azerbaijan, Armenia, and the Russian Federation.