No:387/19, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Elmar Məmmədyarov və Rusiya Federasiyasının Xarici İşlər naziri Sergey Lavrovun birgə mətbuat konfransı
Rusiya jurnalistləri, Azərbaycana xoş gəlmisiniz! Sizi Bakıda görməkdən çox məmnunuq. Daha tez-tez gəlin, həmişə rəsmi səfərlə deyil, turist kimi gələ və Azərbaycanın ənənəvi qonaqpərvərliyindən zövq ala bilərsiniz.
Bildiyiniz kimi, Rusiya Federasiyasının Xarici İşlər naziri Sergey Viktoroviç Lavrov Azərbaycanda işgüzar səfərdədir.
Dünən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev ilə çox fəal müzakirələr baş tutdu. Bu gün həmkarımla təkbətək, daha sonra isə geniş tərkibdə görüşlər keçirdik. Rusiya və Azərbaycan Xarici İşlər Nazirlikləri arasında 2020-ci il üçün Məsləhətləşmələr Planını imzaladıq.
Ümumiyyətlə, deyə bilərəm ki, bütün məsələlər müzakirə mövzusu oldu. Azərbaycan və Rusiya arasındakı münasibətlər strateji əməkdaşlığın uğurlu nümunəsidir və dövlət başçıları səviyyəsində davamlı təmaslar və qarşılıqlı səfərlər bunun bariz nümunəsidir. Yalnız bu il ərzində Prezident cənab İlham Əliyev iki dəfə Rusiyaya səfər edib və Vladimir Vladimiroviç Putin ilə görüşüb. Bilirsiniz ki, Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti xanım Mehriban Əliyevanın Rusiya Federasiyasına səfəri bu yaxınlarda başa çatdı, və səfər çərçivəsində dövlət başçısı, baş nazir və parlamentin yuxarı palatasının spikeri ilə görüşlər baş tutdu. Bu səfər çox məzmunlu və məhsuldar keçdi.
Deyə bilərəm ki, ölkələrimiz arasında, əlbəttə ki, çox böyük və ciddi hüquqi baza mövcuddur, ilk növbədə 1997-ci il 3 iyul tarixli Dostluq, Əməkdaşlıq və Qarşılıqlı Təhlükəsizlik haqqında əsas Müqaviləyə, 2008-cu il 3 iyul tarixli Dostluq və Strateji Tərəfdaşlıq Bəyannaməsinə əsaslanır. 2010-cu il Dövlət Sərhəd Müqaviləsi də ikitərəfli münasibətlərimizdə çox mühüm rola malikdir.
İqtisadiyyatla bağlı isə deyə bilərəm ki, Azərbaycan ilə Rusiya arasında ticarət dövriyyəsi artmaqdadır, hazırda 2,5 milyard dolları keçib. Ümid var ki, bu rəqəm ilin sonunadək üç milyard dollara çatacaq. Prinsipcə, Azərbaycan Rusiyanın Cənubi Qafqaz regionunda əsas ticarət tərəfdaşıdır. Doqquz ay ərzində Cənubi Qafqazın üç ölkəsi arasında ümumi dövriyyənin 45 faizi Azərbaycanın payına düşür. Öz növbəsində Rusiya Azərbaycanın qeyri-neft ixracatında birinci yerdədir. Azərbaycan Rusiyaya 1,2 milyard dollar investisiya, Rusiya isə Azərbaycana 4,9 milyard dollar investisiya yatırıb ki, bunun təqribən 4 milyardı neft sektoruna və təxminən 1 milyardı qeyri-neft sahəsinin payına düşür.
Bugünkü görüşdə beynəlxalq məsələləri müzakirə etdik. Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli məsələsi geniş şəkildə müzakirə edildi. Bu sahədə son hadisələri ətraflı müzakirə etdik. Əlbəttə ki, Dağlıq Qarabağ münasişəsinin nizamlanması məsələsi həm Rusiya ilə ikitərəfli formatda, həm də Rusiya ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədri olduğuna görə çoxtərəfli münasibətlər çərçivəsində böyük və ciddi mövzudur.Tamamilə əminik ki, bu məsələdə irəli getmək lazımdır, çünki hal-hazırda mövcud olan “nə müharibə, nə də sülh” vəziyyəti bir nəticə vermir.
Vəziyyətin kifayət qədər mürəkkəb olduğunu nəzərə alaraq, prosesi çətinləşdirən məqamlardan azad olmaq üçün çox güman ki, münaqişənin həllinə mərhələli yanaşmaq ən düzgün addımdır. İlk növbədə, silahlı qüvvələr kazarmalara qayıtmalı və mövcud mövqelərdə durmamalıdırlar. Əlbəttə ki, bu məcburi köçkünlərin, qaçqınların geri qayıtması, iqtisadi imkanların açılması, yolların açılması və qarşılıqlı mübadilə üçün imkanlar açacaqdır. Məntiq budur ki, tənzimlənmə prossesi irəli aparılmalı və nəticə etibarilə əməkdaşlıq rifaha gətirilməlidir. Bu məsələ həm də Rusiya ilə dialoqumuzun gündəliyindədir.
Bu il Rusiyadan Azərbaycana gələn turist axınının artması milyona yaxınlaşır və bu da bizi sevindirir. Rusiyadan qonaqlar nə qədər çox olarsa, ikitərəfli əməkdaşlığımız bir o qədər yaxşı olar.
Sual: (Sputnik xəbər agentliyi): Bratislavada qarşıdan gələn ATƏT-in Nazirlər Şurasının iclasında Ermənistan Xarici İşlər naziri ilə görüşünüzün keçirilməsi planlaşdırılır. Qarşıdakı görüşdən gözləntiləriniz nələrdir? Görüşün nəticəsi ilə bağlı hər hansı ortaq bəyanat veriləcəkmi?
Elmar Məmmədyarov: Çox sağ olun. Sabah Bratislavada Ermənistanın xarici işlər naziri ilə görüşəcəyik. Bratislavadakı görüşdən əsas gözlənti irəliyə doğru hərəkət etməkdir. Biz irəli addım atmaq üçün əlimizdən gələni etməliyik. Əks təqdirdə yaranmış vəziyyət, status-kvo heç kəs üçün uyğun deyil. ATƏT-in Minsk Qrupu həmsədrləri də dəfələrlə status-kvonun heç kimi qane etmədiyini demək olar ki, bütün bəyanatlarında və şərhlərində qeyd ediblər. Hamı anlayır ki, bu məsələnin həlli tapılmalıdır.
Bəli, müəyyən problemlər var. Dünən həmkarım status və təhlükəsizlik məsələlərini müzakirə edəcəyini söylədi. Statusla bağlı prinsipial yanaşma aydındır. Burada söhbət Dağlıq Qarabağın bütün əhalisindən, azərbaycanlı məcburi köçkünlərin normal həyat tərzinə dönmələrindən gedir. Qarşılıqlı təmaslara ehtiyacımız var, məhz onda etimad mühiti yaradılacaqdır.
Təhlükəsizlik məsələsinə gəldikdə, Azərbaycan tərəfinin anlayışında və Ermənistan tərəfinin anlayışında təhlükəsizliyin nə olduğuna diqqət yetirilməlidir. Hazırkı vəziyyətdə çox nümunə var. Məsələn, 1994-cü ildə ATƏT-in Budapeşt Sammitinin sülhməramlı əməliyyatlar barədə qəbul etdiyi qərarı var. Bir daha qeyd etmək istəyirəm ki, ilk növbədə, silahlı qüvvələr kazarmalara qayıtmalıdır. Bu yolla sürətli şəkildə etimad mühitinin yaranmasına nail olmaq olar. Əgər Ermənistan tərəfi Dağlıq Qarabağın erməni əhalisinin təhlükəsizliyini önə çəkirsə, Azərbaycan tərəfi də həmişə Dağlıq Qarabağın azərbaycanlı əhalisinin təhlükəsizliyi məsələsini qoyacaq.
Bu, gec-tez baş verəcək, məcburi köçkünlər daimi yaşayış yerlərinə qayıdacaqlar: əvvəl 5 rayondan başlayaraq, sonra 2 rayon və nəhayət, imkan yarananda Dağlıq Qarabağa qayıdacaqlar. ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri vəziyyətin qiymətləndirilməsi və təhlükəsizlik məsələsinin həlli barədə hesabat hazırlamalıdırlar. Bunun üçün yenə də substantiv danışıqlar vacibdir və ümid edirəm ki, sabah məhz predmetli danışıqların yeni fazasını açacağıq.

No:387/19, Joint press conference of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov and the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov (En/Ru)
Dear Russian journalists, welcome to Azerbaijan! We are very glad to see you in Baku. Come more often, not always with an official visit, you can come as tourists and enjoy traditional Azerbaijani hospitality.
As you know, the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Viktorovich Lavrov is on an official visit to Baku.
Very active discussions took place yesterday with President of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev. Today we had a tête-à-tête conversation, then meeting in a wider format. We signed the Plan of consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation for 2020.
In general, I can say that the whole range of issues was discussed. We have an understanding that relations between Azerbaijan and Russia are an excellent example of strategic cooperation, and the natural basis for this is laid by constant contacts and exchanges of visits at the level of Heads of State. Only this year, Mr. President Ilham Aliyev has been to Russia twice, met with Vladimir Vladimirovich Putin. You know that the visit of the First Vice-President of Azerbaijan Mrs. Mehriban Aliyeva to the Russian Federation just recently ended. There she met with the Head of State, the Prime Minister, and the Speaker of the Upper House of Parliament. This visit was very eventful and interesting.
I can say that between our two countries there is, of course, a very large and solid treaty and legal basis; it is built primarily on the main Treaty on Friendship, Cooperation and Mutual Security of July 3, 1997, the Declaration on Friendship and Strategic Partnership of 3 July, 2008. The State Border Treaty of 2010 also plays a very important role in our bilateral relations.
In economics, I can say that turnover between Azerbaijan and Russia is growing; at the moment it has already exceeded $ 2.5 billion. The expectation is that the year will end with a level of about three billion. In principle, Azerbaijan is the main trading partner of Russia in the South Caucasus region. Azerbaijan covers 45% of the total turnover with three countries of the South Caucasus for 9 months. For its part, Russia ranks first in non-oil exports of Azerbaijan. Azerbaijan’s investments in Russia amount to 1.2 billion dollars, Russia’s in Azerbaijan – 4.9 billion, of which about 4 billion in the oil sector and approximately 1 billion in non-oil one.
We discussed international issues. The issue of settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict was discussed in great detail. We’ve considered all the latest developments in this direction. Well, of course, this issue is a very broad and serious topic both in the bilateral format with Russia and in the multilateral one, since Russia is the co-chair of the OSCE Minsk Group. We are absolutely sure that it is necessary to move on, because the state that exists now – neither war nor peace – it doesn’t lead anywhere.
The achievement of peace is rather complicated; most likely, it is necessary, and rightly, a step-by-step approach to clear the negotiating table of aggravating elements. First of all, it is necessary that the armed forces go back to the barracks, and not be in the fields. And of course, this will open up opportunities for the return of internally displaced persons, refugees, unlock economic opportunities, unlock roads and mutual exchanges. The logic is that a settlement should go further in the context of the fact that this cooperation should lead to prosperity. This is also on the agenda of our dialogue with Russia.
The growth of the tourist flow from Russia to Azerbaijan this year is approaching a million, and this makes us happy. The more guests from Russia, it means our better bilateral cooperation.
Thank you for attention!
Questions and answers:
Question (“Sputnik” news agency): On the sidelines of the upcoming OSCE Ministerial Council in Bratislava, it is planned to hold your meeting with the Armenian Foreign Minister. What are your expectations for the upcoming meeting? Will any joint statement be made on its outcome?
Thank you so much. Tomorrow we will meet with the Foreign Minister of Armenia in Bratislava. Expectations are such that we will move. We must do our best to move forward. Otherwise, the current status quo situation does not suit anyone. The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group themselves have repeatedly said that they are not satisfied with the status quo, they note it in almost all of their statements and comments. And in fact, we understand that we need to approach this issue.
Yes, there are certain problems. I suppose, yesterday, my colleague said that he would discuss status and security. With regard to status, here the approaches are known. It is about the entire population of Karabakh, about the fact that Azerbaijani refugees need to return to a normal lifestyle. We need contacts, and then an atmosphere of trust would be created.
As for security, the question on the agenda is what security is in our understanding and in the understanding of the Armenian side. There are many examples in this case. There is a decision of the 1994 Budapest OSCE Summit on the peacekeeping operation, there is an understanding that I repeat, first of all, it is necessary to return the army to the barracks so that conditions for faster creation of an atmosphere of trust appear. Security is important for Azerbaijan also. And if the Armenian side raises the issue of security of the Armenian population of Karabakh, then the Azerbaijani side always raises the issue of security of the Azerbaijani population of Karabakh.
This will happen sooner or later, internally displaced persons will return to their places of permanent residence: firstly at five, then another two – total to all seven districts outside Nagorno-Karabakh, and at the final stage, when it becomes possible, the return of the Azerbaijani community of Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan. Co-chairs of the OSCE Minsk Group should prepare a report on assessing the situation and resolving the security issue. Again, substantive negotiations are needed for this, and I hope that tomorrow a new phase will be opened in substantive negotiations.