No:376/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Polşanın xarici işlər naziri Radoslav Şikorski ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
25 sentyabr 2024-cü il tarixində BMT Baş Assambleyasının 79-cu sessiyasının yüksək səviyyəli həftəsi çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Polşa Respublikasının xarici işlər naziri Radoslav Şikorski ilə görüşüb.
Azərbaycanla Polşa arasında siyasi, iqtisadi, alternativ enerji, humanitar və digər sahələrdə münasibətlərin geniş perspektivə malik olduğu, əlaqələrin inkişafında siyasi məsləhətləşmələr mexanizminin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Nazir bu il ölkəmizin ev sahibliyi etdiyi BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) yeni tərəfdaşlıq sahələri üçün əlverişli imkanlar yaratdığını və bu çərçivədə Azərbaycanın Polşa ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu vurğulayıb.
Nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfi Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi barədə ətraflı məlumatlandırıb. Sülh sazişinin uğurla tamamlanması üçün Ermənistan Konstitusiyasında müvafiq dəyişikliklər edilməsinin zəruriliyi vurğulanıb.

No:376/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Radosław Sikorski, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Poland
25 September 2024 17:46
On 25 September 2024, within the framework of the high-level week of the 79th session of the United Nations General Assembly, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Radosław Sikorski, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Poland.
It was noted that relations between Azerbaijan and Poland in the political, economic, alternative energy, humanitarian and other fields have broad prospects, and the importance of the political consultations mechanism in the development of relations was noted.
The Minister emphasized that the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), hosted by our country this year, creates favorable opportunities for new areas of partnership, and that Azerbaijan is interested in cooperation with Poland within this framework.
Minister Jeyhun Bayramov informed the other side in detail about the Azerbaijan–Armenia normalization process. The necessity of making relevant amendments to the Constitution of Armenia for the successful completion of the peace agreement was emphasized.