No:375/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Finlandiya Respublikasının xarici işlər naziri Elina Valtonen ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
25 sentyabr 2024 17:44
25 sentyabr 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT Baş Assambleyasının 79-cu sessiyası çərçivəsində Finlandiya Respublikasının xarici işlər naziri Elina Valtonen ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan ilə Finlandiya arasında ikitərəfli və çoxtərəfli formatlarda əməkdaşlıq əlaqələri, o cümlədən Finlandiyanın 2025-ci il ATƏT sədrliyindən irəli gələn məsələlər, habelə regional məsələlər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının əməkdaşlıq üçün əlavə imkanlar yarada biləcəyi diqqətə çatdırılıb.
Postmünaqişə dövründə bölgəmizdə mövcud vəziyyət və reallıqlar, Azərbaycan və Ermənistan arasında normallaşma prosesinin gedişatı barədə qarşı tərəf ətraflı məlumatlandırılıb. Ermənistan qanunvericiliyində Azərbaycana qarşı davam edən ərazi iddialarının, habelə bu ölkənin sürətlə silahlanmasının bölgədə dayanıqlı sülh quruculuğu prosesinə təhdid törədən əsas amillər olduğu vurğulanıb.

No:375/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Elina Valtonen, Minister for Foreign Affairs of the Republic of Finland
25 September 2024 17:44
On 25 September 2024, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Elina Valtonen, Minister for Foreign Affairs of the Republic of Finland, within the framework of the 79th session of the United Nations General Assembly.
During the meeting, an exchange of views was conducted on cooperation relations between Azerbaijan and Finland in bilateral and multilateral formats, including issues arising from Finland’s 2025 OSCE Chairpersonship, as well as regional issues.
It was underlined that the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change may create additional opportunities for cooperation.
The other side was informed in detail about the current situation and realities in our region in the post-conflict period and the course of the normalization process between Azerbaijan and Armenia. It was emphasized that the continuing territorial claims against Azerbaijan in Armenian legislation, as well as the rapid armament of this country, are the main factors posing a threat to the process of building sustainable peace in the region.