No:369/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Azərbaycan Respublikası və Serbiya Respublikası arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25-ci ildönümü münasibətilə keçirilən tədbir və sərgiyə dair məlumatı
22 avqust 2022 14:45
22 avqust 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyində Azərbaycan Respublikası və Serbiya Respublikası arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25-ci ildönümü münasibətilə tədbir və sərgi keçirilib.
Tədbirdə AR XİN-in rəhbər heyəti, Milli Məclisin üzvləri, Serbiya Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı Səfirliyinin əməkdaşları, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən şirkətlərin nümayəndələri, eləcə də digər qonaqlar iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov, Azərbaycan və Serbiya arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyi münasibətilə səmimi təbriklərini çatdırıb. Ötən 25 ildə ölkələrimiz arasında strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlmiş münasibətlərimizin mövcudluğunu məmnunluqla qeyd edən nazir müavini, Serbiyanın, Azərbaycanın strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin qurulması haqqında sənəd imzaladığı 12 Avropa ölkəsindən biri olduğunu bildirib. İki ölkə arasında müxtəlif sahələrdə, o cümlədən siyasi, iqtisadi, humanitar, ticarət, infrastruktur sahələrində münasibətlərin yüksələn xətt üzrə inkişaf etdiyini vurğulayan Xələf Xələfov, Azərbaycan və Serbiya arasında digər sahələrdə, o cümlədən nəqliyyat, enerji sahələrində əməkdaşlıq üçün potensialın mövcud olduğunu ifadə edib. Regionda yeni reallıqların yaranması ilə nəticələnən 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra Azərbaycanın sülh və quruculuq səylərindən bəhs edən nazir müavini Xələf Xələfov, ölkəmiz tərəfindən işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan bərpa və yenidənqurma işlərində dost ölkələrin şirkətləri ilə əməkdaşlığın xüsusi təşviq olunduğunu bildirib.
Daha sonra çıxış edən Serbiya Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Draqan Vladisavljeviç, ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin əsasının 21 avqust 1997-ci il tarixində qoyulmasına baxmayaraq, əlaqələrimizin inkişaf tarixinin daha qədim olduğunu ifadə edib. Azərbaycan və Serbiyanı oxşar keçmiş və çağırışların daha da yaxınlaşdırdığını bildirən səfir, münasibətlərin inkişafında baş tutan qarşılıqlı ali səfərlərin rolunu xüsusi olaraq qeyd edib. İki ölkə arasında ikitərəfli tərəfdaşlıqla yanaşı, çoxtərəfli platformalarda səmərəli əməkdaşlığın mövcudluğunu qeyd edən Draqan Vladisavljeviç, bu xüsusda ötən il Belqradda keçirilən Qoşulmama Hərəkatının 60 illik yubiley tədbirinin təşkilində Azərbaycan və Serbiyanın əməkdaşlığını vurğulayıb. Sonda səfir diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyi münasibətilə öz təbriklərini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdıraraq, bundan sonra da iki ölkə arasında dostluq və tərəfdaşlıq münasibətlərinin daha da inkişafını arzu edib.
Tədbirin sonunda iştirakçılar Azərbaycan və Serbiya arasında diplomatik münasibətlərin 25 illiyinə həsr edilmiş sərgi ilə tanış olublar.

No:369/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the event and exhibition held on the occasion of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Serbia
22 August 2022 14:45
On August 22, 2022, an event and exhibition was held at the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the occasion of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Serbia.
The leadership of MFA of the Republic of Azerbaijan, members of the Milli Majlis, employees of the Embassy of the Republic of Serbia in the Republic of Azerbaijan, representatives of companies operating in Azerbaijan, as well as other guests took part in the event.
The event began with playing the national anthems of both countries.
Speaking at the event, the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Khalaf Khalafov conveyed his sincere congratulations on the occasion of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Serbia. Noting with satisfaction the existence of the relations between our countries, which reached the level of strategic partnership in the past 25 years, the Deputy Minister stressed that Serbia is one of the 12 European countries that Azerbaijan has signed a document on the establishment of strategic partnership relations. Emphasizing that relations between the two countries are developing in various fields, including political, economic, humanitarian, trade, and infrastructure fields, Khalaf Khalafov stated that there is potential for cooperation between Azerbaijan and Serbia in other fields, including transport and energy fields.  Speaking about the peace and reconstruction efforts of Azerbaijan after the 44-day Patriotic War, which resulted in the emergence of new realities in the region, Deputy Minister Khalaf Khalafov said that cooperation with companies of friendly countries is especially encouraged in the restoration and reconstruction works carried out by our country in the territories liberated from occupation.
Speaking later, Dragan Vladisavljevic, Ambassador of the Republic of Serbia to the Republic of Azerbaijan, stated that despite the fact that the foundation of diplomatic relations between our countries was laid on August 21, 1997, the history of the development of our relations is much older.  Stating that the similar past and challenges bring Azerbaijan and Serbia closer together, the Ambassador specifically noted the role of mutual high-level visits in the development of relations.  In addition to the bilateral partnership between the two countries, Dragan Vladisavljevic noted the existence of effective cooperation on multilateral platforms, and in this regard, emphasized the cooperation of Azerbaijan and Serbia in organizing the 60th anniversary event of the Non-Aligned Movement held in Belgrade last year.  Consequently, the Ambassador conveyed his congratulations to the participants of the event on the occasion of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations, and wished for the further development of friendship and partnership relations between the two countries.
At the end of the event, the participants were acquainted with the exhibition dedicated to the 25th anniversary of diplomatic relations between Azerbaijan and Serbia.