No:366/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyin baş direktoru Rafael Qrossi ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
25 sentyabr 2024 05:02
24 sentyabr 2024-cü il tarixində BMT Baş Assambleyasının 79-cu sessiyasının yüksək səviyyəli həftəsi çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyin (AEBA) baş direktoru Rafael Qrossi ilə görüşüb.
Tərəflər Azərbaycanla AEBA arasında əməkdaşlığın səviyyəsindən məmnunluq ifadə edərək, hazırkı birgə layihələr və gələcək perspektivlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın nüvə təhlükəsizliyinin qorunmasına və daha da möhkəmləndirilməsinə böyük əhəmiyyət verdiyini və bu xüsusda beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində səyləri dəstəklədiyini bildirib.
AEBA-nın nüvə təhlükəsizliyi qaydaları və standartlarının işlənib hazırlanmasında əsas rol oynadığı qeyd edilib, habelə nüvə təhlükəsizliyi və nüvə enerjisinin dinc məqsədlər naminə istifadəsində AEBA-nın vacib roluna vurğu edilib.
AEBA-nın texniki əməkdaşlıq fəaliyyəti, xüsusilə də son illər ərzində kənd təsərrüfatı, tibb, neft-kimya və ətraf mühit sahələrində Azərbaycanla Agentlik arasında əlaqələrin praktiki əhəmiyyəti qeyd edilib.
Görüş zamanı Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına ev sahibliyi çərçivəsində əməkdaşlıq imkanları nəzərdən keçirilib.
Eyni zamanda, tərəflər arasında Azərbaycan Respublikası ilə texniki əməkdaşlığı nəzərdə tutan 2024-2029-cu illər üzrə “Ölkə üzrə Çərçivə Proqramı”nın imzalanma mərasimi keçirilib.

No:366/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Rafael Grossi, Director General of the International Atomic Energy Agency
25 September 2024 05:02
On 24 September 2024, within the framework of the high-level week of the 79th session of the United Nations General Assembly, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with Rafael Grossi, Director General of the International Atomic Energy Agency (IAEA).
The sides expressed satisfaction with the level of cooperation between Azerbaijan and the IAEA and conducted an exchange of views on current joint projects and future prospects.
Minister Jeyhun Bayramov stated that Azerbaijan attaches great importance to protecting and further strengthening nuclear security and, in this regard, supports efforts towards expanding international cooperation.
It was noted that the IAEA plays a key role in the development of nuclear security rules and standards, and the important role of the IAEA in nuclear security and the use of nuclear energy for peaceful purposes was also emphasized.
The practical importance of the IAEA’s technical cooperation activities, particularly the relations between Azerbaijan and the Agency in the fields of agriculture, medicine, petrochemicals and the environment in recent years, was noted.
During the meeting, cooperation opportunities within the framework of Azerbaijan’s hosting of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change were reviewed.
At the same time, a signing ceremony of the “Country Programme Framework” for 2024–2029, envisaging technical cooperation with the Republic of Azerbaijan, was organized between the sides.