No:363/25, Nazir Ceyhun Bayramovun ABŞ Dövlət Departamentinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə Bürosunun baş rəsmisi Brendan Hanrahan ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
10 sentyabr 2025 14:39
10 sentyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ABŞ Dövlət Departamentinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə Bürosunun baş rəsmisi Brendan Hanrahanı qəbul edib.
Görüş zamanı Azərbaycan-ABŞ münasibətləri, Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyasının hazırlanması məqsədilə Strateji İşçi Qrupunun yaradılması haqqında Anlaşma Memorandumundan irəli gələn məsələlər, Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesi, habelə qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunub.
Azərbaycan-ABŞ münasibətlərinin tarixi, bir sıra, o cümlədən təhlükəsizlik, enerji sahələri üzrə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq ətrafında fikir mübadiləsinin aparıldığı görüşdə, xüsusilə cari ilin avqust ayında baş tutan ali səviyyəli səfər və təmasların münasibətlərin inkişafında əhəmiyyətli yer tutduğu qeyd edilib.
Tarixi Vaşinqton görüşü nəticəsində ölkəmizin təşəbbüskarı olduğu Azərbaycan-Ermənistan sülh gündəliyinin irəlilədilməsi istiqamətində əldə olunan tarixi razılıqların, o cümlədən sülh müqaviləsinin paraflanması və keçmiş münaqişənin qalıqları olan strukturların ləğvi üzrə atılan addımların vacibliyi vurğulanıb.

No:363/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Brendan Hanrahan, Senior Official of the Bureau of European and Eurasian Affairs of the U.S. Department of State
10 September 2025 14:39
On 10 September 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received Brendan Hanrahan, Senior Official of the Bureau of European and Eurasian Affairs of the U.S. Department of State.
During the meeting, Azerbaijan-U.S. relations, issues arising from the Memorandum of Understanding on the establishment of a Strategic Working Group for the preparation of the Strategic Partnership Charter, the Azerbaijan-Armenia normalization process, as well as regional and international security issues of mutual interest were discussed.
During the meeting, where an exchange of views was held on the history of Azerbaijan-U.S. relations and mutually beneficial cooperation in a number of areas, including security and energy, it was noted in particular that high-level visits and contacts held in August of the current year occupy an important place in the development of relations.
The importance of the historic agreements reached as a result of the Washington meeting in advancing the Azerbaijan-Armenia peace agenda initiated by our country, including the initialing of the peace agreement and the steps taken to eliminate the structures that are remnants of the former conflict, was emphasized.