Mətbuat şərhi 26 sentyabr 2021
No:361/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun BMT-nin baş katibi Antonio Quterreş ilə görüşünə dair məlumatı
25 sentyabr 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT Baş Assambleyasının 76-cı sessiyasının yüksək səviyyəli həftəsində iştirakı çərçivəsində BMT-nin baş katibi Antonio Quterreş ilə görüşdü.
Görüş zamanı tərəflər Azərbaycanla BMT arasında əməkdaşlıq, gələcək fəaliyyət istiqamətləri və gündəlikdə duran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi apardılar.
Nazir Ceyhun Bayramov Antonio Quterreşi BMT-nin baş katibi seçilməsi münasibətilə təbrik etdi. Daha sonra tərəflər regiondakı son vəziyyəti müzakirə etdilər.
Nazir Ceyhun Bayramov BMT baş katibinə Ermənistan tərəfindən Azərbaycan ərazilərinin işğalına son qoyulması ilə Ermənistan və Azərbaycan arasında münasibətlərin beynəlxalq hüquq prinsiplərinə ciddi riayət edilməsi əsasında normallaşdırılması imkanlarının yarandığı, habelə işğaldan azad edilmiş ərazilərdəki vəziyyət, Ermənistanın törətdiyi geniş miqyaslı dağıntılar, mina təhlükəsi barədə məlumat verdi.
Nazir, həmçinin Ermənistanın hələ birinci Qarabağ müharibəsi zamanı itkin düşən 4 000-ə yaxın azərbaycanlı barədə bu günədək hər hansı məlumat verməkdən imtina etdiyini qeyd etdi və bunun qəbuledilməz olduğunu vurğuladı.
Baş katib Bakıya səfərlərini və Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə görüşlərini məmnunluqla xatırlayaraq, salam və xoş arzularının Azərbaycan Prezidentinə çatdırılmasını xahiş etdi.
Antonio Quterreş Azərbaycanın dövlət başçısının QH sədri qismində irəli sürdüyü COVİD-19 pandemiyası qarşı qlobal əhəmiyyətli təşəbbüslərin yüksək qiymətləndirdiyini qeyd etdi. Baş katib, həmçinin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin icrası sayəsində Azərbaycanda milli səviyyədə görülən işləri təqdir edərək, BMT-nin bu istiqamətdə Azərbaycan ilə əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsində marağını ifadə etdi.
Baş katib, o cümlədən Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin təşəbbüsü ilə həyata keçirilən COVİD-19 pandemiyası ilə mübarizəyə həsr olunan Baş Assambleyanın xüsusi sessiyasının əhəmiyyətini vurğuladı.
O, Ermənistan Azərbaycan münaqişəsinin humanitar fəsadlarının aradan qaldırılması və regionda davamlı sülh və təhlükəsizliyin təmin olunmasının vacibliyini vurğuladı.

Press release 26 September 2021 09:04
No:361/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with UN Secretary-General Antonio Guterres
26 September 2021 09:04
On September 25, 2021, Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with UN Secretary-General Antonio Guterres as part of his participation in the high-level week of the 76th session of the UN General Assembly.
During the meeting, the sides exchanged views on cooperation between Azerbaijan and the UN, future activities and other issues on the agenda.
Minister Jeyhun Bayramov congratulated Antonio Guterres on his election as UN Secretary-General. The sides then discussed the latest situation in the region.
Minister Jeyhun Bayramov informed the UN Secretary General about the possibility of normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, with the end of the occupation of the Azerbaijani territories by Armenia, on the basis of strict adherence to the principles of international law, as well as the situation in the liberated territories, large-scale destruction by Armenia and landmine threats.
The Minister also noted that Armenia has so far refused to provide any information about the 4,000 Azerbaijanis who went missing during the first Karabakh war, emphasizing that this is unacceptable.
The Secretary-General, recalling with satisfaction his visits to Baku and meetings with President Ilham Aliyev, asked to convey his greetings and best wishes to the President of Azerbaijan.
Antonio Guterres praised the initiatives of global importance against the COVID-19 pandemic, put forward by the President of Azerbaijan as chairman of the Non-Aligned Movement. The Secretary-General also praised the work done in Azerbaijan at the national level through the implementation of the Sustainable Development Goals, and expressed the UN's interest in further deepening cooperation with Azerbaijan in this area.
The Secretary-General stressed the importance of the special session of the General Assembly dedicated to the fight against the COVID-19 pandemic, initiated by the President of the Republic of Azerbaijan.
He stressed the importance of eliminating the humanitarian consequences of the Armenia-Azerbaijan conflict and ensuring lasting peace and security in the region.
At the meeting, the sides also exchanged views on other issues on the UN agenda and of mutual interest.