No:359/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Misir Ərəb Respublikasının ölkəmizdəki yeni təyin olunmuş səfiri Hüsaməddin Effat Mustafa Reza ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
9 sentyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Misir Ərəb Respublikasının ölkəmizdəki yeni təyin olunmuş səfiri Hüsaməddin Effat Mustafa Rezanı qəbul edib.
Səfir Hüsaməddin Reza etimadnaməsinin surətini nazir Ceyhun Bayramova təqdim edib.
Nazir Ceyhun Bayramov səfiri təyinatı münasibətilə təbrik edib, ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Görüşdə, Azərbaycan və Misir arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq məsələləri, habelə regional və beynəlxalq vəziyyət müzakirə olunub.
İki ölkə arasında əməkdaşlığın inkişafında liderlər arasında dostluq münasibətlərinin, ali və yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin, hökumətlərarası komissiyanın fəaliyyətinin, habelə siyasi məsləhətləşmələr mexanizminin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Regional və beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib.
Ölkəmizin Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi və sədrliyi dövründə ölkələrimiz arasında əməkdaşlıq məmnunluqla xatırlanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, həmçinin qarşı tərəfi postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri barədə ətraflı məlumatlandırıb.
Tərəflər həmçinin, Yaxın Şərq bölgəsində təhlükəsizlik vəziyyəti ətrafında müzakirə aparıblar.
Səfir Misirin Azərbaycandakı səfiri qismində fəaliyyət göstərəcəyindən məmnunluq duyduğunu və fəaliyyəti dövründə ikitərəfli münasibətlər və əməkdaşlığın inkişafı üçün səylərini əsirgəməyəcəyini bildirib.

No:359/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the newly appointed Ambassador of the Arab Republic of Egypt to our country Hossam El-Din Effat Mustafa Reda
09 September 2025 18:14
On 9 September 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov received the newly appointed Ambassador of the Arab Republic of Egypt to our country Hossam El-Din Effat Mustafa Reda.
Ambassador Hossam El-Din Effat Mustafa Reda presented a copy of his credentials to Minister Jeyhun Bayramov.
Minister Jeyhun Bayramov congratulated the Ambassador on his appointment and wished him success in his activities.
During the meeting, issues of bilateral and multilateral cooperation between Azerbaijan and Egypt, as well as the regional and international situation were discussed.
The importance of friendly relations between the leaders, mutual visits at high and highest levels, the activities of the intergovernmental commission, as well as the political consultations mechanism in the development of cooperation between the two countries was noted.
Issues of cooperation within regional and international organizations, including the United Nations, the Organization of Islamic Cooperation and the Non-Aligned Movement were discussed.
The cooperation between our countries during the period of our country’s hosting and chairmanship of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) was recalled with satisfaction.
Minister Jeyhun Bayramov also informed the counterpart side in detail about the current situation in the region in the post-conflict period, as well as the large-scale restoration and reconstruction works carried out in the territories liberated from occupation.
The sides also held discussions on the security situation in the Middle East region.
The Ambassador stated that he is pleased to serve as Egypt’s Ambassador to Azerbaijan and that he will spare no effort to develop bilateral relations and cooperation during his tenure.