No:352/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Meksika Birləşmiş Ştatlarının xarici işlər naziri Alisia Barsena ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
23 sentyabr 2024 19:44
23 sentyabr 2024-cü il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyasının 79-cu sessiyasının yüksək səviyyəli həftəsi çərçivəsində Meksika Birləşmiş Ştatlarının xarici işlər naziri Alisia Barsena ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və Meksika arasında ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlər, əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri, o cümlədən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) hazırlıq işlərindən irəli gələn məsələlər müzakirə olunub.
Tərəflər ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində qarşılıqlı təmasların artırılmasının vacibliyini vurğulayıblar.
Azərbaycanın COP29 sədrliyi çərçivəsində sessiyanın təşkilinə hazırlıq işləri, bu istiqamətdə keçiriləcək əsas və yan tədbirlər, habelə aparılan danışıqlar prosesindən ətraflı bəhs edən nazir Ceyhun Bayramov, COP29 sədrliyimiz dövründə iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə sahəsində Meksika ilə də əməkdaşlığımızı inkişaf etdirmək niyyətində olduğumuzu bildirib.
Ənənəvi olaraq karbohidrogen resursları ilə zəngin ölkə kimi tanınan Azərbaycanın “yaşıl enerji” gündəliyinin irəlilədilməsində qərarlı olduğu, habelə bu istiqamətdə bir sıra beynəlxalq tərəfdaşlarla birgə çalışmaq niyyətində olduğu diqqətə çatdırılıb.

No:352/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with Alicia Bárcena, Secretary of Foreign Affairs of the United Mexican States
23 September 2024 19:44
On 23 September 2024, Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov met with Alicia Bárcena, Secretary of Foreign Affairs of the United Mexican States, within the framework of the high-level week of the 79th session of the United Nations General Assembly.
During the meeting, bilateral and multilateral relations between Azerbaijan and Mexico, prospects for the development of cooperation, including issues arising from the preparatory works for the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), were discussed.
The sides emphasized the importance of increasing mutual contacts in the direction of expanding cooperation between our countries.
Minister Jeyhun Bayramov, speaking in detail about the preparatory works for the organization of the session within the framework of Azerbaijan’s COP29 Presidency, the main and side events to be held in this direction, as well as the negotiation process being conducted, stated that during the COP29 Presidency, Azerbaijan intends to develop cooperation with Mexico as well in the field of combating climate change.
It was stressed that Azerbaijan, traditionally known as a country rich in hydrocarbon resources, is determined to advance the “green energy” agenda, as well as intends to work jointly with a number of international partners in this direction.