No:351/21, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasında Azərbaycanın təşəbbüsü ilə minaların insan hüquqlarına təsiri mövzusunda birgə bəyanat səsləndirilməsinə dair məlumatı
24 sentyabr 2021 18:45
BMT-nin insan Hüquqları Şurasının (İHŞ) davam edən 48-ci sessiyası çərçivəsində 24 sentyabr 2021-ci il tarixində Şuranın gündəliyinin 4-cü bəndi (İHŞ-nin diqqətini tələb edən vəziyyətlər) üzrə ümumi müzakirələr zamanı Azərbaycanın təşəbbüsü və dünyanın müxtəlif regionlarından olan 27 BMT üzv dövlətinin həm-müəllifliyi ilə minaların insan hüquqlarına təsiri mövzuşunda birgə bəyanat səsləndirilib.
İHŞ çərçivəsində bu mövzuda ilk dəfədir ki, səsləndirilən bəyanatda piyada əleyhinə minaların insan hüquqlarına, o cümlədən yaşayış, sağlamlıq, təhlükəsizlik və sosial-iqtisadi hüquqlara mənfi təsiri mövzusuna toxunulur və dövlətlər minalardan təmizləmə sahəsində əməkdaşlığa, həmçinin təcrübə və məlumat mübadiləsinə dəvət olunur.
Bəyanatda, həmçinin BMT və onun ixtisaslaşmış qurumları və digər dövlətlər minalardan zərər çəkmiş dövlətlərə dəstək olmağa çağırılır.

No:351/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the joint statement initiated by Azerbaijan on the impact of landmines on human rights at the UN Human Rights Council
24 September 2021 18:45
On September 24, in the framework of the ongoing 48th session of the UN Human Rights Council (HRC), during the general discussions under the item 4 of the Council's agenda (situations that require the attention of the HRC), a joint statement initiated by Azerbaijan and co-authored by 26 UN member states from different regions of the world was made on the impact of landmines on human rights.
Made for the first time in the framework of HRC, the statement addresses the negative impact of anti-personnel mines on human rights, including the right to life, health, safety and socio-economic rights, and calls on states to cooperate in the field of demining, as well as to exchange experiences and information.
The statement also called on the United Nations, its Specialized Agencies and other states to support mine-affected countries.