No:345/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarı (UNHCR) ilə görüşünə dair məlumatı
23 sentyabr 2021-ci il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov BMT Baş Assambleyasının 76-cı sessiyasında iştirakı çərçivəsində BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarı (UNHCR) Filippo Qrandi ilə görüşüb.
Nazir Ceyhun Bayramov azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən bərpa və quruculuq işləri və məcburi köçkünlərin bu ərazilərə geri qayıtması tədbirləri ilə bağlı qarşı tərəfə ətraflı məlumat verib.
Filippo Qrandi ətraflı məlumata görə öz təşəkkürünü ifadə etdi və regionda davamlı sülhün əldə olunması məqsədilə iki dövlət arasında münasibətlərin bərpasının önəmli olduğunu qeyd etdi.

No: 345/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the UN High Commissioner for Refugees (UNHCR)
24 September 2021 01:10
On September 23, 2021, Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov met with UN High Commissioner for Refugees (UNHCR) Filippo Grandi on the sidelines of the 76th session of the UN General Assembly.
The sides exchanged views on the prospects of cooperation between Azerbaijan and the UNHCR and humanitarian issues on the agenda. The sides also discussed the return of IDPs to their homes in accordance with the Trilateral Statement of November 10, 2020.
Minister Jeyhun Bayramov informed his interlocutor on the restoration and reconstruction works carried out in the liberated areas and measures taken for the return of the IDPs to these areas.
Filippo Grandi expressed his gratitude for the detailed information and stressed the importance of restoration of relations between the two countries in order to achieve lasting peace in the region.